sobota, 8 maja 2010

Totemy

Totemy - najczęściej ustawiane są na terenach wiejskich, gdzie ludność zachowała tradycyjne wierzenia i zwyczaje ludowe. Drewniane totemy - Zang Sung ustawiane są parami, wyższy symbolizuje mężczyznę, niższy kobietę. Zgodnie z wierzeniami tylko para jest dość silna by stawić czoło demonom. Zazwyczaj umieszczane na brzegach wsi lub między wsiami jako wyznacznik granicy. Ich zadanie to opieka nad wsią, jej mieszkańcami, odpędzanie złych duchów, ochrona przed katastrofą, chorobami.
Hareubang - przed ziemskimi żywiołami ogrody chronią kamienne figurki Buk Suk. Wyglądem przypominają duże grzybki. Wyryte z kamienia, uśmiechnięte,z rękoma spoczywającymi na brzuszku. Na głowie kapelusz w kształcie określanym falliczny. Dol harubang - dosłownie oznacza kamienny dziadek.
Sotdae - ustawiane za  totemami. Wznoszące się ku niebu  maszty z figurami ptaków na szczycie. W czasach starożytnych Koreańczycy uważali iż Bóg Hwanin mieszka w niebie a ptaki to posłańcy między Bogiem a ziemią. Ustawiane w pobliżu wejścia do wioski mają za zadanie odpędzać złe duchy i spełniać życzenia mieszkańców. Liczba ptaków na słupie różniła się w zależności od wsi,najczęściej jeden ptak na słupie, dwa na gałęzi. Skierowane do siebie lub w kierunkach przeciwnych. Często sotdae jest umieszczane blisko drzwi wejściowych do domu ze względu na ważne wydarzenie w życiu rodziny.
Pangsa-t ap - kamienne wieże ochronne. Stawiane poza wioską. Mieszkańcy wierzyli, iż wieża z kamieni o owalnym kształcie ochroni wieś przed duchami ze wszystkich stron.



Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna