piątek, 10 marca 2017

Hina Matsuri - festiwal lalek w Yanagawie





     Zwyczaj wystawiania lalek do podziwiania sięga ery Genroku (1688-1704). W początkowym okresie wystawiano papierowe lalki, później zaczęły powstawać prawdziwe dzieła sztuki. Ustawiane na 2-3 stopniach, pod koniec ery na 7-8 . Każda lalka w zestawie ma swoje ustalone miejsce. W podstawowym składzie lalki ustawia się na 5 lub 7 stopniowym podeście pokrytym czerwonym materiałem. Wszystkie lalki ubrane są w stroje z okresu Heian.
Najwyższy poziom należy do cesarza i cesarzowej. Obok pary cesarskiej ustawia się lampiony i  sztuczne gałązki brzoskwini. Niżej trzy damy dworu. Każda z nich trzyma naczynie używane do picia sake. Pomiędzy nimi umieszcza się tace, na których są słodycze. Niższy poziom należy do pięciu dworskich muzyków. Każdy posiada własny instrument, taiko -bębenek, okawa -duży bęben, kozutsumi -ręczne bębenki, fue -flet. Na 4 poziomie -dwóch ministrów, pomiędzy nimi hishi-mochi słodycze z okresu Edo, symbol płodności oraz drzewko kwitnącej wiśni i drzewko pomarańczy.
Na 5 poziomie trzech wojowników, obrońcy pary cesarskiej. Na poziomach 6 i 7 umieszcza się przedmioty codziennego użytku należące do pary cesarskiej -miniaturowe meble, karety.
Jednym z miast, w którym Hina Matsuri obchodzi się najdłużej jest Yanagawa. W mieście tym tradycją jest obchodzenie tego święta od połowy lutego do początku kwietnia, choć samo święto Hina Matsuri obchodzone jest 3 marca. W najbardziej popularnych częściach miasta eksponowane są na specjalnych platformach lalki hina, ubrane w stroje z epoki Heian. Oprócz lalek w sklepach, restauracjach i prywatnych domach prezentowane są dekoracje robione ręcznie -Sagemon i Temari. Sagemon, to kolorowe ozdoby zawieszane na sznureczkach. Każda pojedyncza ozdoba ma swoje znaczenie. Persymony przynoszą zdrowie, sakiewki pieniądze, gołąbek długie życie.
Japońskie Stowarzyszenie Temari wywodzi historię temari od kemari -rodzaj gry polegającej na kopaniu piłki. Dotarła ona do Japonii z Chin w okresie Asuka (538-710). W VII wieku na dworze były wykorzystywane do gry na boisku. Piłką kopano wysoko w górę, starając się nie dopuścić do jej kontaktu z ziemią. W rozgrywce najważniejsze były nie wyniki ale etykieta gry. Temri wykonywano wówczas ze zszywanego materiału wypchanego końskim włosiem. W okresie Edo arystokratki wprowadziły wzorowaną na kemari ale przeznaczoną dla małych dzieci grę onna-mari. Używano w niej kolorowych kul. Damy dworu wykorzystywały te kule także jako okazję do doskonalenia i wykazania swoich talentów. Do wykonania temari, używano początkowo nici jedwabnych potem wykorzystywano nici pochodzące ze starych kimon. Nici o różnych kolorach były starannie oddzielane od siebie i nanoszone na temari w taki sposób, aby utworzyć wzory.
Na przestrzeni wieków temari przekształciły się w ozdobne przedmioty o mocno artystycznym wyrazie. Obecnie są w Japonii symbolem perfekcji.
W Yanagawie oprócz wystawianie lalek, wieszaniu ozdób w trzecią niedzielę marca odbywa się Parada Ohina-sama. Dziewczynki ubrane w kolorowe kimona gromadzą się w umówionym miejscu nad jednym z kanałów, skąd drewnianymi łodziami płyną przez miasto. W czwartą niedzielę marca odbywa się "Uroczystość żałobna do Wyrzucenia". Na zakończenie festiwalu, około 3 kwietnia odbędzie się "Festiwal płynących Lalek".
Więcej zdjęć...