niedziela, 29 stycznia 2017

Ureshino

       W Japonii występuje bardzo dużo naturalnych gorących źródeł. Skład mineralny wód jest różny, niektóre posiadają właściwości lecznicze.
Gorące źródła pochodzenia wulkanicznego znane są pod nazwą onsen. Onseny buduje się pod dachami lub na świeżym powietrzu. Rozmaitość onsenów jest bardzo duża. Różnią się składem mineralnym i kolorem wód. Bywają drewniane, kamienne, zewnętrzne -rotenburo i wewnętrzne.
Znanym uzdrowiskiem na Kyushu jest miasteczko Ureshino w prefekturze Saga.
Położone blisko morza, w dolinie otoczonej górami posiada, od 40 onsenów, ryokanów i hoteli. Zgodnie z przyjętym w 1948 roku prawem nazwą onsen mogą się posługiwać tylko te, w których woda przekracza temperaturę 25 stopni a w jej składzie występuje 19 określonych składników mineralnych.
Historia gorących źródeł w Ureshino sięga wieków. W/g legendy, cesarz Jinko /250-538/ zatrzymał się w tym mieście wracając z bitwy. Zobaczył żurawia kąpiącego się w rzece. Po kąpieli, ptak idealnie biały odfrunął. Cesarz rozkazał żołnierzom, którzy byli ranni wykąpać się w rzece. Rany zniknęły a ich skóra stała się gładka.
W 1826 roku w Ureshino przebywał znany niemiecki lekarz, biolog Philipp Franz von Siebold, który dokonał analizy wód występujących w mieście i opisał w "Dzienniki i raporty z Japonii".
Ureshino, to nie tylko gorące źródła, to również tereny, gdzie uprawia się herbatę. Plantacje herbaty rozsiane są po całej okolicy, płasko lub położone tarasowo, długie rzędy starannie przyciętych krzaczków.
Pierwszą plantację założył w 1600 roku Jinbei Yoshimura. Głownie uprawia się herbatę Gyokuro-drogocenna rosa, jest najznakomitszą z japońskich herbat. Wytwarzana według kosztownej receptury. By słońce nie niszczyło garbników i teiny, w momencie zawiązywania pączków, cała plantacja zostaje przykryta na 20 dni bambusowymi matami. Przytłumione światło sprawia, że listki mają większą  zawartość chlorofilu oraz niższą zawartość taniny.
Podczas zbiorów zrywane są jedynie najdelikatniejsze, najświeższe liście. Przenosi się je do fabryki, gdzie poddawane są działaniu pary przez 30 sekund. Następnie przedmuchuje się gorącym powietrzem, prasuje i suszy.
Drugim uprawianym gatunkiem jest tamaryokucha, herbata najwyższej jakości, pijana przy uroczystych okazjach.
W Ureshino znajdują się dwa sanktuaria -chram shintoisyczny Toyotama-hime i świątynia buddyjska Zuiko-ji.
Chram Toyotama -hime poświęcony jest bogini morza księżniczce Toyotama. Księżniczka o wyjątkowej urodzie, niezwykle białej i gładkiej skórze. Posłańcem księżniczki jest biały sum -bóg pięknej skóry. W/g legendy, gdy w mieście wybuchła epidemia -choroba skóry, sum powiedział do księżniczki. że pomoże jej -niech wierni przybędą, pogłaszczą moje ciało i staną się zdrowi. Obecnie księżniczka postrzegana jest jako bihada no Kamisana -bóstwo pięknej skóry.
Świątynia buddyjska Zuiko-ji jest niewątpiwie bardzo stara. Jeden z budynków jest ogrodzony i przeznaczony do rozbiórki. Obok budowana jest nowa świątynia. Głowny posąg Amida Hyorai-Budda Uzdrowiciel jest dziełem słynnego rzeżbiarza Unkei.
Więcej zdjęć...