poniedziałek, 24 grudnia 2012

Oegosan Onggi Ulsan




    Wioska Oegosan - jest największym producentem onggi, tradycyjne naczynia koreańskie do przechowywania żywności.
Została założona przez rzemieślników i garncarzy w celu podtrzymania tradycji wyrobu tych naczyń. Wioska to ogromna kolekcja wyrobów, które tworzą niepowtarzalną scenerię.
Na terenie wsi znajdują się liczne warsztaty, piece do wypalania naczyń, sklepy, muzeum oraz Akademia onggi. Zwiedzający mogą  obserwować proces produkcji a na warsztatach wyprodukować własne dzieło.
Onggi - to naczynia służące do przechowywania i konserwowania żywności. Koreańskie gospodynie znają setki sposobów na marynowanie, kiszenie i długie przechowywanie mięs, warzyw, ryb.
Trudno przewidzieć przyszłość ceramiki onggi. W dobie plastików, lodówek do kim-chi, wzrostu cen drewna, którym opalane są piece ceramiczne.  Konserwatywny charakter Koreańczyków  i ich przekonanie, że smak kim-chi zostałby naruszony w innym naczyniu, w chwili obecnej zwycięża.
Więcej zdjęć...

Daereungwon Park Gyeongju




    Gyeongju - stolica królestwa Silla dosłownie, usiana jest grobowcami. Chowano w nich królów, królowe, wyższych urzędników. Wykonane z drewna, uszczelniane gliną, pokryte ziemią i kamieniami przez 1000 lat przechowywały ukryte skarby. Wsród najcenniejszych są akcesoria z czystego złota: korony, czapki, paski, kolczyki, pierścionki, dekoracyjne miecze. Oprócz złota znaleziono ozdoby ze srebra, pozłacanego brązu, kryształu i szkła. Budowa wielkich kopców-grobowców zanikła w czasie przyjęcia buddyzmu w 528 roku. Od czasu wprowadzenia buddyzmu zaczęto praktykować kremacje. Pod koniec VI wieku akcesoria ze złota i metali szlachetnych przeznaczane były do buddyjskich świątyń, zamiast do grobowców królewskich.
Daereungwon - park kurhanów, to 23 grobowce królów i wyższych rangą urzędników. Niekiedy groby są podwójne, przeważnie męża i żony.
W latach 1973-75 rozpoczęto  zakrojone na  szeroką skale prace wykopaliskowe w tzw. Parku Kurhanów. W grobowcu Niebiańskiego Rumaka odkryto złotą koronę a wkrótce potem następną złotą koronę z podwójnego grobowca nr 98. Kopiec ma rozmiary - długość u podstawy 114 metrów, wysokość 23 metry i średnica 82metry. Prace wymagały zdjęcia ponad 14 tysięcy m3 ziemi. Obecnie zostały odtworzone pierwotne kształty grobowców a zabytki przeniesione do muzeów.
W grobowcu Cheonmachong znaleziono jedyny zachowany zabytek malarstwa z IV-VII wieku, wizerunek białego niebiańskiego rumaka. Wizerunek na ochraniaczu wykonanym z kory brzozowej i skóry.
Więcej zdjęć...