poniedziałek, 4 stycznia 2016

Daruma - Nowy Rok


        Jednym z ciekawszych zwyczajów noworocznych w Japonii jest kupowanie "ślepych figurek Darumy", buddyjskiego mnicha, kojarzonego z długim życiem, dobrym zdrowiem i pomyślnością. Figurki te nie mają źrenic. Wierzy się, iż własnoręcznie domalowanie mnichowi źrenic ma moc spełnienia życzenia.
Kształt tych figurek powoduje, że ilekroć przewrócone zawsze wracają do pionu. Uważa się, że lalka taka posiada moc pomagania swemu właścicielowi w przezwyciężaniu niepowodzeń. Wyraz twarzy Darumy wyraża determinacje i wolę pokonywania trudności.
Najlepszymi dniami dla wyrażania życzeń a także kupowania nowych lalek jest Nowy Rok lub dzień urodzin. Handlowcy bardzo często wystawiają lalki w sklepach w charakterze talizmanu przynoszącego szczęście w interesach.
W Nowy Rok maluje się lewe oko i wypowiada życzenie. Pomalowane oko pozostaje otwarte i skupione na celu. Po roku, gdy prośba się spełni, można pomalować drugie oko. Potem wszystkie figurki te, które spełniły misję jak i te, które nie spełniły, zanosi się do świątyni, gdzie są palone.



Nowy Rok - cz. II

        Ważnym punktem świętowania Nowego Roku jest spożywanie noworocznych potraw. Pierwsze świąteczne śniadanie często spożywane jest w nocy po powrocie ze świątyni. Podaje się wówczas zupę ozoni z ryżowymi ciasteczkami. Zupa symbolizuje szczęście i sukcesy w Nowym Roku. Do zupy popija się sake doprawioną ziołami.
Pozostałe posiłki noszą nazwę osechi ryori. To tradycyjne japońskie potrawy podawane w drewnianych lub lakowych, 3-4 częściowych pudełkach, nakładanych na siebie. W każdej części układane są dekoracyjnie tradycyjne przysmaki na tyle trwałe, że można je przechowywać przez kilka dni.
Osechi ryori, to najważniejszy posiłek w ciągu roku, a każde danie to symbol lub życzenie na Nowy Rok.
        Dania są spożywane przy użyciu specjalnych pałeczek, które są zaokrąglone na obu końcach, jedna strona dla ludzi, druga dla bogów.
Kuromame - czarna fasolka doprawiona cukrem i sosem sojowym, symbol dobrego zdrowia.
Kazunoko - ikra śledzia, płodność.
Tazukuri - suszone anchois, obfite zbiory.
Goubo - korzeń łopianu doprawiony sezamem, dobre zdrowie.
Datemaki - słodki omlet z pastą rybną i krewetkami, pomyślność w Nowym Roku.
Kouhaku kamaboko - ciasto czerwono białe, symbolizuje radość.
Kuri kinton - puree ze słodkich ziemniaków i kasztanów, spożywane na szczęście.
Yakizana - ryba z grilla, kariera.
Ebi - krewetki,symbol odrodzonego życia.
Konbu maki - suszony śledź zawinięty w wodorosty, chęć do nauki.
Hoshigaki - suszone persimony, długie życie.
Daidai - japońska gorzka pomarańcza, narodziny potomka w Nowym Roku.
Inne obrzędy związane z obchodami Nowego Roku to spożywanie nanakusa-gayu, kleik z siedmiu ziół, spożywany 7 stycznia, który chroni przez siedmioma rodzajami chorób.
        11 stycznia należy zjeść kagamimochi i 14 stycznia zostają spalone ozdoby noworoczne.
Więcej zdjęć...

Osechi-Ryōri Ryori