sobota, 21 marca 2015

Huis Ten Bosch

       Japonia za czasów ostatniego szogunatu została całkowicie odizolowana od świata. Jedynymi obcokrajowcami utrzymującymi kontakty handlowe byli Holendrzy, którzy przebywali w Japonii ponad dwa wieki.
Park Huis Ten Bosch to rekonstrukcja holenderskiego miasteczka z XVII wieku. Lokalizacja  parku nawiązuje do relacji historycznych między Holandią i Japonią, które rozpoczęły się w 1609 roku. Park wybudowany został za sumę 1,75 milionów dolarów, otwarty w 1992 roku. Jest to jeden z największych parków tematycznych w Japonii.
Najokazalej prezentuje się replika pałacu Huis Ten Bosch (dom w drzewach). W Holandii pałac ten został zbudowany w XVII wieku i jest obecnie jedną z oficjalnych siedzib urzędowych rodziny królewskiej w Hadze.
Konne powozy, stare taksówki, domy, sklepy, wiatraki, kanały. Są również muzea, teatry i hotele, w których można zatrzymać się na kilka dni.

Więcej zdjęć...

Tanuki

       Japonia zawsze kojarzyła mi się z prostotą, estetyką, nowoczesnością. Słynne japońskie ogrody, drzewka bonsai, ikebana. Nawet kuchnia japońska to nie tylko uczta dla podniebienia, również uczta dla oka. Chodząc ulicami Nagasaki niemal co krok spotykam postać przypominającą polskie krasnale ogrodowe. Siedzą przy drzwiach niemal każdej restauracji, gdzie serwowany jest alkohol. To Tanuki, postać japońskiego folkloru. Wszechobecny w japońskiej kulturze jako bohater legend, bajek, przedstawień teatru kabuki, jako maskotka, talizman, totem przynoszący szczęście.
Figurka Tanuki ma przynosić szczęście w interesach. W łapkach trzyma flaszkę sake i weksel. Lubi płatać figle i psikusy. Niektóre źródła przypisują im pociąg do zabaw w towarzystwie kobiet.
Posiadają niezwykłą cechę, niesamowicie duże jądra, tak cenne, że nazywane są złotymi kulami.  Tanuki potrafią jądra powiększać do powierzchni około ośmiu mat tatami. Czasami Tanuki przejawiają przesadne skłonności do wojaczek i konfliktów. W sztuce często przedstawiane są w przebraniu mnicha. Są również symbolem płodności z uwagi na ich hojne obdarzenie przez naturę.


Seicho-no-ie Main Temple

        Świątynia Seicho-no-ie należy do jednej z największych monoteistycznych sekt japońskich- Tenrikyo. Sektę założyła Nakayama Miki (1798-1887) twierdząc, iż otrzymała posłanie od Boga.
Nakomyama Miki urodzona w zamożnej rodzinie przywódcy wioski w prefekturze Nara. Po śmierci męża poświęciła się tworzeniu nowego świata, pełnego dobrej woli zwykłych ludzi. Podstawą nauk Miki był nacisk kładziony na optymizm, manifestujący się poprzez śpiew i taniec połączony z modlitwą oraz wspólne pomaganie innym. Zbiór jej kazań został zatytułowany Ofudeski. Chociaż zmarła w 1887 roku, zwolennicy jej nauk wciąż wierzą w jej obecność w życiu pod imieniem Oyasama. Sekta Tenrikyo ma około 2 milionów zwolenników z czego, 1,5 miliona to Japończycy.
Więcej zdjęć...