Kasuga Taisha Nara - cz. V
Wielkie Sanktuarium Kasuga Taisha leży u stóp dwóch świętych gór Kasuga i Mikasa, które czczono niegdyś jako miejsca w którym bóstwa kami schodziły na ziemię.
Świątynia ta znana jest głównie z trzech tysięcy latarni, które wierni składali tutaj w ofierze przez wieki. Stoją wzdłuż głównej alei oświetlając wnętrza korytarzy poszczególnych budynków.
Świątynia została zbudowana w VIII wieku przez rodzinę Fujiwara. Związana jest z czteroma bóstwami: Takemikazuchi, Futsumashi, Amenokoyane i Hime.
Symbolem tego sanktuarium są oswojone jelenie sika, swobodnie chodzące po przyległym do świątyni parku.
Według tradycji shinto są uważane za posłańców bogów. Według miejscowej legendy bóg Takemikazuchi przybył właśnie w to miejsce na jeleniu.
Świątynia Kasuga Taisha jest jednym z najważniejszych budynków religijnych Nary. Pierwotnym celem budowy tej świątyni była ochrona ówczesnej stolicy Japonii. Dzisiaj służy za główną kaplicę dla około 3000 wciąż stojących w całej Japonii kaplic Kasuga. Wokół głównej świątyni obok w lesie jest bardzo dużo kapliczek pomocniczych.
Podobnie jak w przypadku wielu budynków antycznej Nary, geneza powstania tej świątyni owiana jest legendą. Oficjalna data powstania to 768 rok, ale eksperci twierdzą, że mogła być zbudowana już około 710 roku. Pewne jest, że wzniosła ją rodzina Fujiwara.
Odwiedzający mogą zwiedzać główny pawilon. Za odpowiednim zezwoleniem i opłatą można zorganizować wycieczkę po wewnętrznych budynkach. Jeden z nich jest wypełniony licznymi małymi kapliczkami i zachowuje charakter prywatny.
W skarbcu wystawione są ważne zabytki, m.in. zestaw antycznych bębnów.
W/g legendy po założeniu Nary bóstwo Takimikazuchi przeniosło się tutaj z chramu Kashima w prefekturze Ibaraki. Ponieważ Takimikazuchi odbył tę drogę na danielu, właśnie to zwierzę zostało uznane za święte i otoczone czcią. Kiedy nastąpiła owa przeprowadzka nie wiadomo, natomiast otwarcie nowego domu dla bóstwa nastąpiło 9 tego dnia 11 miesiąca 768 roku. Przy czym Takimikazuchi nie wprowadził się sam. Obok niego zamieszkały w identycznych domkach Futsumashi, Amenokoyane oraz jego żona Hime. Powstało więc poczwórne sanktuarium. Bóstwa odbierające hołdy w Kasuga Taisha uznane są za patronów Nary.
Gdy Nara przestała być stolicą Japonii wydawało się, że świątynia odejdzie w zapomnienie. Tak się nie stało, dzięki rodzinie Fujiwara, która uznała Amenokoyanego za swojego przodka. Fujiwarowie zdominowali rządy przez następne 250 lat, spokrewnili się z rodem cesarskim, wszystkie najważniejsze cesarskie żony, konkubiny to z domu Fujiwarówny, dlatego ród cesarski roztaczał opiekę nad świątynią.
Do tej pory istnieje symboliczny dowód tego patronatu. Rok w rok, od 850 roku, 13 marca odbywa się festiwal Kasuga matsuri, na który zawsze przybywa posłaniec od cesarza.