Seijin no-hi-dzień dorosłych
"Dzień dorosłych" jest świętem narodowym od 1948 roku. Odbywa się zawsze w drugi poniedziałek stycznia. Święto to wywodzi się z tradycji shintoistycznej, ceremonii genpuku. Podczas tego święta chłopcy w wieku pomiędzy 11-17 rokiem życia zabierani byli do świątyni. Tam otrzymywali pierwsze "dorosłe" ubranie. Wtedy też nadawano im nowe imię. Dla dziewczynek było to święto "mogi"-obchodziły go dziewczynki w wieku 12-16 lat. Dziewczynka otrzymywała specjalny strój, barwiono jej zęby na czarno, nakładano makijaż i golono brwi. Przejście ceremonii oznaczało, że dziewczynka mogła wyjść za mąż.
Obecnie w ceremonii uczestniczą wszyscy, którzy w okresie od 2 kwietnia poprzedniego roku do 1 kwietnia br ukończyli 20 lat. W Japonii przekroczenie 20 roku życia oznacza osiągnięcie pełnoletności, można uczestniczyć w życiu politycznym, legalnie palić papierosy i pić alkohol.
Uczestnicy uroczystości zjeżdżają do swoich rodzinnych stron by wziąć udział w lokalnych ceremoniach. Młode kobiety w tym dniu zakładają tradycyjne kimono -furisode, uszyte z jedwabiu i sandały zori. Mężczyźni ubierają eleganckie garnitury a nieliczni tradycyjne ciemne kimona i hakama.
Po zakończeniu oficjalnej ceremonii młodzi udają się do świątyń. Wieczory spędzają z rodziną lub przyjaciółmi.
Więcej zdjęć...