poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Naejangsa temple




Świątynia położona na terenie Parku Narodowego Naejangsan. Zbudowana w okresie panowania dynastii Baekje. Pierwotnie nazywała się Yeongeunsa. Całkowicie spalona podczas wojny koreańskiej, w 1970r została odbudowana. Po wizycie w świątyni, warto wjechać kolejką linową na górę - piękne widoki na cały park. Stacja kolejki znajduje się tuż obok świątyni.
Więcej zdjęć...

Omcheonsa temple


Omcheonsa Temple położona w Omcheon-myeon Gangjin, to niewielka świątynia położona w lesie. Kilka sal modlitewnych, kolejne w budowie. Wśród skąpej roślinności, krzaków, wysokich drzew stoją kamienne pagody. Podobne do dzwonów, cebulaste, cylindryczne, na planie kwadratu, duże, małe.
"Las pagód", jest ich około trzech tysięcy, kolejne w budowie.
Więcej zdjęć...

Nammireuksa temple




Świątynia buddyjska, położona w małej wiosce Gundong-myeon, Gangjin. Swą sławę zawdzięcza największemu Buddzie w Korei. Przed wejściem kamienne wielkie białe słonie. Błędem byłoby stwierdzenie, że słoń jest w buddyzmie "świętym zwierzęciem", niemniej buddyści już w starożytności byli pod wrażeniem tego, iż słonie zachowują się delikatnie,rozważnie, są cierpliwe i inteligentne. Budda prawdopodobnie posiadał szczególne zamiłowanie do tych zwierząt, był pod urokiem ich inteligencji i usposobienia samców do samotnego życia w dżungli. Świątynia podzielona jest na dwie części. Jedna część, najprawdopodobniej zbudowana została niedawno z największym posągiem Buddy w Korei - 36 metrów wysoki . To Budda Amitabha, wykonany z brązu. Druga część-starsza z kilkoma salami modlitewnymi i setkami posągów buddyjskich wśród budynków.
Więcej zdjęć...

Baengnyeonsa Temple


Świątynia położona w dolinie Gucheondong. Nazwa oznacza biały lotos. Główne sanktuarium  zostało wybudowane w okresie panowania dynastii Joseon. Świątynia działa w oparciu o nauki Cheontae, tj. koreańska wersja Tiantai - chińskiego buddyzmu. Wokół świątyni piękny kameliowy las.
Więcej zdjęć...

Gangjin Celadon Museum


Celadon to zeuropeizowana nazwa rodzaju ceramiki koreańskiej z okresu Go-ryeo.  Ceramika niebiesko - zielona. W X wieku sprowadzono do Go-ryeo z Chin mistrzów garncarskich, by zdobyć umiejętność produkowania  naczyń. Celadon najwyższej jakości wytwarzano w okolicach miasta Gangjin i Geochang, gdyż w tych miastach była najlepsza glina. Ceramika była symbolicznym zmieszaniem ziemi - gliny, wody, powietrza i ognia.  Na wypalenie porcji celadonu potrzebowano trzech dni. Uzyskanie doskonałego naczynia było prawdziwym wyzwaniem. Impulsem do sprowadzenia techniki wytwarzania celadonu do Korei było pojawienie się wśród młodych elit nowo powstałego państwa snobistycznej mody, a co za tym idzie popytu na przedmioty zbytku. Drugą grupą, która szybko zaczęła gromadzić piękne przedmioty był buddyjski kler. Posiadłszy sztukę wytwarzania celadonu,koreańscy rzemieślnicy doprowadzili ją do perfekcji. Po najazdach mongolskich ok.1391 roku sztuka wytwarzania celadonu podupadła na skutek wymordowania i uprowadzenia wielu biegłych w tej dziedzinie rzemieślników. Moda na celadon wróciła pod koniec IX wieku dzięki cudzoziemskim zbieraczom, którzy docenili jego unikalne piękno. Obecnie wytwarza się według starych receptur repliki starych naczyń, osiągające nadal wysokie ceny.

Mokpo


Mieszkamy w najładniejszej części Mokpo. Tuż nad rzeką, przy promenadzie, miejscem odpoczynku dla miejscowych i turystów. W miesiącach letnich wieczorami działa fontanna. Przy dzwiękach koreańskiej muzyki można obejrzeć pokaz wodno-świetlny. Idąc promenadą  dochodzimy do Gatbawi - pomnik przyrody, dwie skały Jeongbawi i Satgatbawi. Według legendy, skały przedstawiają dwóch mężczyzn, ojca i syna siedzących nad brzegiem rzeki. Smutna opowieść o synu, który stracił ojca z  powodu swego ubóstwa. Idąc dalej docieramy do kompleksu położonego między zboczami nad rzeką. Znajdują się tutaj liczne muzea - National Maritime Museum, Natural History, Muzeum Ceramiki, Literatury oraz Jeonsignam - galeria prezentująca rózne rodzaje prac plastycznych od tradycyjnego malarstwa koreańskiego do współczesnego. Prawie w samym sercu Starego Miasta wznosi się góra Yudalsan. Ze szczytu przy dobrej widoczności wspaniały widok na miasto, wybrzeże, stocznie i okoliczne wyspy. Góra otoczona jest niewielkim parkiem rzeźby, ogrodem orchideii. Mokpo to ładne portowe miasto. Mieszkańcy są mili i uśmiechnięci. Po siedmiu latach pobytu w Korei przyzwyczaiłam się już, zaakceptowałam prawie w całości odmienną od naszej kulturę i mieszka się tutaj całkiem fajnie.
Więcej zdjęć...
Więcej zdjęć...
Więcej zdjęć...

Baegyangsa temple




Świątynia założona w okresie panowania dynastii Baekje. Położona na terenie Parku Narodowego Naejangsan. Świątynia i Park Naejangsan to ulubione miejsce odwiedzin mieszkańców i turystów z uwagi na atrakcyjne krajobrazy kompleksów leśnych, gór, dolin, zwłaszcza w okresie jesieni.
Baegyangsa ma swoją legendę. W małej świątyni zbierali się wierni by wysłuchać kazań mnicha. Pewnego dnia w świątyni pojawiła się biała owca. Po wysłuchaniu kazania rzekła, iż kiedyś była Bogiem, zgrzeszyła i została zamieniona w owcę. Kazanie mnicha tak oświeciło owcę, że wzniosła się do Raju.  Od tego momentu świątynia została nazwana Baegyangsa - świątynia białej owcy.
Więcej zdjęć...