środa, 18 lutego 2015

Festiwal Lampionów Nagasaki

      19 lutego rozpoczyna się Nowy Rok według kalendarza chińskiego. Z tej okazji w Nagasaki odbędzie się Festiwal Lampionów.
W Nagasaki znajduje się nieduża Chinatown. Święto Lampionów to jedno z najstarszych, tradycyjnych świąt chińskich.
Już od paru dni główne ulice miasta przyozdabiane są kolorowymi lampionami. Od 19 lutego do 7 marca będzie można podziwiać około 15000 tysięcy lampionów. Wielkie wizerunki postaci z filmów rysunkowych konkurują z legendarnymi zwierzętami.
Oprócz oglądania lampionów organizowanych jest wiele programów artystycznych. Niezmiennym rytuałem jest taniec lwów, pochody, warsztaty artystyczne. Wszystkim imprezą będzie towarzyszyć chińska muzyka ludowa.

Więcej zdjęć...

Kościół katolicki Oura

        Kościół Oura, to najstarszy kościół katolicki w Japonii. Zaprojektowany przez francuskiego misjonarza ojca Furel.
Wybudowany w latach 1864-65 kiedy zachodni handlowcy ponownie zaczęli osiedlać się w Japonii.  Wybudowany specjalnie przez cudzoziemców, którzy mieszkali w Nagasaki, ze względu na to że Japończycy nie mogli praktykować chrześcijaństwa, aż do roku 1872 roku.
To w tym kościele w latach pięćdziesiątych XIX wieku doszło do wzruszającego i mającego głębokie znaczenie spotkania przedstawicieli "Ukrytych Chrześcijan" z nowo przybyłymi misjonarzami katolickimi z Paryskiego Towarzystwa Misji Zagranicznych. Francuzi przywieźli ze sobą statuę Matki Bożej, która do dziś stoi przed kościołem. Przy kościele znajduje się muzeum upamiętniające początki chrześcijaństwa oraz okres męczeństwa japońskiego kościoła w XVII-XIX wieku.
      Kilka metrów przed kościołem znajduje się dom, w którym Św.Maksymilian Kolbe rozpoczął wydawanie "Rycerza Niepokalanej". Obecnie na parterze domu jest sklepik z pamiątkami. W 1981roku Kościół Oura odwiedził Jan Paweł II.
Więcej zdjęć...

Świątynia konfucjańska w Nagasaki

       Świątynia konfucjańska została zbudowana przez Chińczyków mieszkających w Nagasaki w 1893 roku. Grunt, na którym stoi należy do Chin i jest administrowany przez ambasadę chińską w Tokio. Na zapleczu mieści się szkoła podstawowa dla chińskich dzieci mieszkających w Nagasaki.
Zniszczona podczas zrzucenia bomby w 1945 roku została odbudowana w 1967 roku.
Jasnożółte i cyno-brązowe ściany świątyni poświęconej Konfucjuszowi widoczne są już z daleka. W 1982 roku świątynia została rozbudowana i utworzono Muzeum Narodowe chińskiej historii.

Więcej zdjęć...

Kościoły w Nagasaki

       Japoński rządowy zespól doradczy wyszedł z inicjatywą zgłoszenia kandydatury trzynastu chrześcijańskich kościołów leżących w Nagasaki i Kumamoto na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy Japonia postanowiła zgłosić zabytek nienależący do jej rdzennej kultury. Wyróżnienie to, budowle zawdzięczają swej nietypowej architekturze, będącej połączeniem japońskiego i europejskiego budownictwa sakralnego, oraz ich znaczeniu historycznemu dla japońskich chrześcijan, którzy w przeszłości zmagali się z prześladowaniami.
       Chrześcijaństwo w Japonii zapoczątkował jezuicki misjonarz Franciszek Ksawery w 1549 roku w Nagasaki, jedynym wówczas w Japonii miastem portem przyjmującym zagraniczne statki. Wyznawcy nowej religii na kilka wieków zostali sprowadzeni do podziemi z powodu prawnego zakazu wyznawania tej religii wydanego przez szogunat Tokugawa. Po wprowadzeniu wolności wyznaniowej w epoce Meiji, na zachodzie kraju wybudowano kompleks kościołów. Jeden z nich, Katedra Oura, został wzniesiony przez dwóch francuskich misjonarzy na cześć 26 ukrzyżowanych męczenników. W 1933 roku Katedra została uznana pierwszym skarbem narodowym zachodniego pochodzenia.
      Co roku UNESCO przyjmuje po jednym zgłoszeniu na listę od każdego kraju.



Holenderskie zbocze

        Gdy port w Nagasaki został w 1571 roku otwarty dla międzynarodowego handlu, pierwsi pojawili się Portugalczycy i Holendrzy, za nimi Chińczycy, którzy założyli własną osadę. Jednakże przywiezione przez Portugalczyków Chrześcijaństwo i broń palna stały się zapowiedzią burzliwej historii Kiusu, naznaczonej rebeliami i prześladowaniami.
        W latach 1638-1854 tylko Holendrzy mogli prowadzić handel z Japonią. Po ponownym otwarciu portu do miasta zjechały misje handlowe z Anglii, Ameryki, Francji, Niemiec i Prus. Dziedzictwo międzynarodowych wpływów przetrwało w niektórych obyczajach i lokalnej kuchni.
Przyjemna, brukowana ulica wytyczona przez Holendrów była kiedyś centrum kolonii cudzoziemców mieszkających w Nagasaki. W tamtych czasach wszyscy ludzie z Zachodu, bez względu na narodowość zwani byli przez Japończyków "Hollander". Niektóre z drewnianych domów stojących przy Holenderskim Zboczu można zwiedzać. Jeden z bardziej okazałych Junibankan z 1868 roku był siedzibą poselstwa Prus.



Świątynia Kofukuji

      Świątynia Kofukuji była pierwszą w Japonii świątynią buddyjską sekty Obaku Zen.
Zbudował ją w 1623 roku mnich buddyjski.
      Jest czasami zwana świątynią Nankinu i często ją odwiedzają mieszkańcy tego chińskiego miasta.
Główny budynek z salą Buddy, utrzymany jest w stylu chińskim.
Więcej zdjęć...