piątek, 13 stycznia 2017

Nowy Rok







       Boże Narodzenie obchodzi się prawie na całym świecie, jednak wszędzie inaczej. Bardzo gorliwie na Filipinach, gdzie większość mieszkańców to katolicy, mniej entuzjastycznie w Tajlandii.
Japończycy, Boże Narodzenie kojarzą z mikołajem i prezentami. Spowodowane to jest systemem wierzeń. Wierzenia shintoistyczne oparte na mitologii japońskiej to wiara w bogów oraz buddyzm, który przybył do Japonii z Chin w VI wieku.
Boże Narodzenie rozpoczyna się w Japonii już w połowie października. W sklepach pojawiają się gadżety św. Mikołaja -brody, czapki, stroje, skarpety na prezenty. Ta część obchodów trwa do 6 grudnia.
Po Mikołajkach, pojawiają się choinki, bombki, kolorowe lampki.
24 i 25 grudnia są normalnymi dniami, dorośli udają się do pracy, dzieci do szkół. Młodzi ludzie popołudnia spędzają z ukochaną osobą. Są to dobre dni na romantyczne kolacje, oświadczyny. Popularne jest wyjście do KFC. Poza kurczakiem kupuje się Christmas cake-torty pokryte białym kremem i przystrojone truskawkami. Pary wręczają sobie prezenty a dzieci dostają drobne upominki w wielkich czerwonych skarpetach.
Świąteczne szaleństwo kończy się wraz z końcem świąt. Wszystkie kolorowe dekoracje znikają i rozpoczynają się przygotowania do obchodów Nowego Roku. Nowy Rok trwa od 1 do 3 stycznia. Są to najbardziej rodzinne święta w Japonii.
By zapewnić rodzinie powodzenie w Nowym Roku, w wejściach do domów ustawia się kadomatsu. Dekoracja ta składa się z trzech pni bambusa uciętych skośnie, oznaczają niebiosa,  ludzkość i ziemię. Bambus jest symbolem siły, wytrwałości i wytrzymałości. Obok bambusa umieszczana jest gałązka sosny -nieśmiertelność. Czasami  dodaje się gałązki śliwy -symbol nadchodzącej wiosny.
Na drzwiach wejściowych wiesza się shimenawa -wisząca kompozycja ze słomy ryżowej. Zawiesza się ją aby trzymać z dala złe duchy i zatrzymać w domu szczęście.
Oprócz kadomatsu i shimenawa domy dekorowane są żurawiami i żółwiami, wykonywanymi metodą origami, które symbolizują szczęście, długowieczność oraz przynoszą pokój.
Kolejna dekoracja noworoczna to kagami-mochi, które składa się z dwóch okrągłych mochi (ciastek ryżowych) i japońskiej gorzkiej pomarańczy. Ozdoba ta umieszczana jest na domowym ołtarzyku aż do 11 stycznia, później można ją zjeść. Nie wolno kroić nożem ani wyrzucać bo to przynosi nieszczęście.
Gospodynie przygotowują tradycyjne noworoczne potrawy osechi ryori -podawane w drewnianych lub lakowanych trzy lub cztero częściowych pudełkach- jubako, nakładanych na siebie. W każdej części układane są dekoracyjnie tradycyjne przysmaki dostępne zimą. Ważna jest kolorystyka posiłku. Dominować powinna czerwień -odstrasza duchy, biel -kolor czystości, żółty -symbol bogactwa.
Potrawy te przygotowywane są w ostatnich dniach starego roku. Zwyczaj nakazuje nie gotować w czasie obchodów Nowego Roku. Potrawy spożywane są na zimno. Jedynym wyjątkiem jest ozoni -zupa, którą przygotowuje się wcześniej, przed podaniem zalewa się gorącym bulionem dashi.
Każda przygotowana potrawa ma symboliczne znaczenie.
Czarna fasola na słodko zapewnia zdrowie, ikra śledzia -płodność, japońska gorzka pomarańcza -narodziny potomka, słodki omlet z pastą rybną -pomyślność, ryba tai -pomyślne wydarzenia, makaron soba -długowieczność, zupa ozoni -szczęście.
Noworoczny zwyczaj to wysyłanie kartek -nengajo. Motywem przewodnim jest zodiakalne zwierzę, które będzie się opiekowało nadchodzącym rokiem. Tegoroczne kartki są podobne do naszych wielkanocnych. Przedstawiają koguty, żółte kurczaki, w związku z tym iż rok 2017 jest rokiem koguta.
Pod koniec roku organizowane są przyjęcia -bonenkai, głownie wśród pracowników firm, które mają za zadanie wymazanie wszystkich niejasnych wspomnień z minionego roku i wejście w nowy w  pogodnym nastawieniu.
W domach rozpoczyna się wielkie sprzątanie.
31 grudnia w wigilię Nowego Roku rodziny gromadzą się przy wspólnym stole spożywając tradycyjne potrawy. Sylwester w Japonii nie jest dniem zabaw. O północy w świątyniach rozbrzmiewają dzwony -108 uderzeń. 107 uderzenie zamyka przygotowania do Nowego Roku a 108 uderzenie zaczyna Nowy Rok. Tej samej nocy Japończycy tłumnie odwiedzają świątynie zanosząc prośby o opiekę nad domem i rodziną. W pierwszy dzień Nowego Roku dzieci otrzymują prezenty. Pierwsze trzy dni Nowego Roku to czas odpoczynku. 7 stycznia spożywa się kleik nana-kusa-gayu. Kleik sporządzony z siedmiu ziół, który chroni przed siedmioma chorobami. Po 7 stycznia usuwa się kadomatsu a 11 stycznia spożywa się Kagami-mochi. Obchody kończą się 14 stycznia.
W pierwszych dniach Nowego Roku popularny jest zwyczaj palenia figurek Darumy. Wygląd figurek związany jest z legendą o buddyjskim mnichu Darumie Bodhidharnie. Postać ta kojarzy się z długim życiem i szczęściem. Ślepe figurki nabywa się w Nowym Roku. Oczy lalki należy namalować. Jeżeli chcemy by spełniły się nasze marzenia malujemy lalce jedno oko -lewe. Namalowane oko pozostaje otwarte i skupione na wyznaczonym celu. Gdy cel się spełni malujemy drugie oko. Figurka odzyskuje wzrok. Po wypełnieniu misji, najpóźniej po roku stare lalki zanosi się do świątyni, gdzie w ognisku zostają uroczyście spalone.
Więcej zdjęć...