piątek, 8 kwietnia 2016

Arita




      To druga nasza wizyta w mieście Arita. Tym razem nie oglądamy pięknej porcelany Imari ale miasteczko.
      Co roku, od 29 kwietnia do 5 maja w mieście odbywa się Fair Arita Ceramika, ponad 600 wystawców rozkłada stragany przy głównej ulicy Uchiyama. Spodziewanych jest około miliona odwiedzających.
Produkcja porcelany w Arita sięga początku wieku XVII. Czasami porcelanę tą nazywa się Ware Imari ze względu na nazwę portu przez który była wywożona.
Początkowo była to porcelana wykonywana w stylu chińskim z ciemnoniebieskimi wzorami na białym tle. Zwano ją wówczas sometsuke. W latach czterdziestych XVII wieku powstał nowy styl zwany aka-e charakteryzujący się wzorami głównie w kolorze czerwonym. Produkty z XVII i XVIII w nazywane są zwykle Ko-imari -stare imari. Od połowy XVII wieku wyroby z Arity trafiały również do Europy ze względu na handel z Holendrami.
       Dziś w miasteczku produkcja odbywa się dwutorowo. Obok zakładów produkujących masowo produkty ceramiczne funkcjonują też zakłady rzemieślnicze, gdzie artyści wykonują pojedyncze egzemplarze.
Obecnie w mieście działa 156 zakładów zatrudniających 6350 pracowników.
Miasto artystów i ceramików, którzy od lat zajmują się tworzeniem pięknej porcelany ma swoją świątynie Tozan.
Zbudowana w 1658 roku, odbudowana po pożarze w 1880 roku. Poświęcona cesarzowi Ojin, Nabeshima Naoshige, przywiózł do miasta pierwszych koreańskich garncarzy i Yi San-Pyeong -koreański garncarz.
Do świątyni prowadzi brama Torii wykonana z tutejszej porcelany w 1888 roku. Z porcelany wykonane są lampy, balustrady, donice, wazony i para psów Kama-inu.
Na szczycie góry obok świątyni znajduje się pomnik Yi San-Pyeong.
Miasto Arita w 1991 roku zostało uznane za skarb narodowy. Tradycyjne drewniane domy, kręte uliczki wyłożone brukiem. Część domów zbudowano z cegieł z nieczynnych pieców ceramicznych.
Więcej zdjęć...