czwartek, 7 października 2010

Insan czyli Żeń-Szeń

Z kulturą koreańską związana jest roślina o nazwie żeń-szeń. W Korei znana jako insan. Nazwa tej rośliny pochodzi od chińskiego słowa ren-shen co oznacza "człowiecza roślina "bądź "człowiek korzeń". Europejscy botanicy nadali żeń-szeniowi nazwę panaks, z greckiego, oznaczającą lek o wszechstronnym działaniu. Szczególnie ceniony jest korzeń tej rośliny, który nadaje się do przetworzenia gdy ma od 5 do 8 lat. Niezwykłe właściwości tej rośliny zostały odkryte w Państwie Środka w IV w.p.n.e. Roślina była tak cenna, że chiński cesarz nakazał armii strzec pól, aby nikt nie wykradł tajemnicy jej uprawy. Z czasem wiadomości o uprawie rośliny przedostały się również do Korei. Roślinie tej przypisuje się niezmiernie ważną dla kultur wschodu funkcję-utrzymanie w równowadze umysłu i ciała. Żeń-szeń zwiększa psychiczną i fizyczną wytrzymałość, dodaje energii, przeciwdziała zmęczeniu, jest środkiem przeciwbólowym, spowalnia proces starzenia . Do Europy wiadomości o tej roślinie dotarły w 1000 roku za sprawą arabskiego żeglarza Cordoby. Jednak próby uprawy  w Europie nie powiodły się.

Symbole szczęścia

Nie sposób wyobrazić sobie Korei bez magicznej symboliki. W zdobnictwie przedmiotów codziennego użytku nadal często pojawiają się motywy o charakterze symbolicznym. Od zamierzchłych czasów funkcjonowało dziesięć symboli długowieczności. Zaliczano do nich żółwia, jelenia, żurawia, sosnę, bambus, słońce, obłoki, skały i wodę i roślinę przypominającą wyglądem grzyb. Motyw żółwia najczęściej pojawia się w rzeźbie monumentalnej. Postać jelenia - w legendach, przypisywano mu nieśmiertelność. Żuraw-symbol mądrości i długowieczności, sosna i bambus to nieodłączna część koreańskiego krajobrazu



Kult falliczny


W dawnej Korei, istniał szeroko rozpowszechniony kult falliczny. W nadmorskich wioskach prowincji Kongwon, miejscowi rybacy już przed wiekami stawiali małe świątynki, we wnętrzach których umieszczali drewniane fallusy. Miejsca takie nazywano Harangsa "Świątynki Morskiej Panny".
W paru miejscach po dzień dzisiejszy, można spotkać monumentalne kamienne fallusy-symbol płodności. W sklepach, na targach nie jest rzadkością nabyć taką porcelanową pamiątkę.