poniedziałek, 12 października 2015

Okonomiyaki

    Jedno z najpopularniejszych dań w Japonii. Można go zjeść w każdej części kraju i za każdym razem będzie wyglądać inaczej i smakować inaczej. Najpopularniejsze style są w Osace i Hirosimie. W Osace składniki się miesza, w Hirosimie nakłada warstwami.  Danie przyrządza się na rozgrzanej płycie Teppanyaki. Płyta podgrzewana jest od dołu i posiada cztery strefy grzejne..
    Okonomiyaki to inaczej cieńki naleśnik z dodatkami -kapusta, boczek, wołowina, omlet, sos, majonez, przyprawy. W Hirosimie  dodawane są krewetki, ostrygi, kalmary.
Przygotowywanie dania to prawie spektakl trwający ok 15 minut. Na początku kucharz czyści płytę, naciera tłuszczem, rozprowadza ciasto naleśnikowe, na nie nakłada bardzo cienko poszatkowaną kapustę i plastry boczku. Równocześnie obok smaży makaron i inne dodatki. Przekłada placek z jednej strony na drugą, dociska, łączy z dodatkami. Na końcu smaży cienki omlet, doprawia sosem i majonezem i danie gotowe.


Maksymilian Kolbe w Nagasaki


      W latach 1931-1935 ojciec Kolbe przebywał w Nagasaki wraz z czterema innymi franciszkanami i pozostawił po sobie wiele pamiątek w tym mieście. Na początku wraz z towarzyszami zatrzymał się w centrum Nagasaki, niedaleko kościoła Oura. W miesiąc po przybyciu franciszkanie rozpoczęli wydawanie "Rycerza Niepokalanej" w języku japońskim. Początkowo rozdawany bezpłatnie. Pismo coraz bardziej zwiększało swój nakład i jest wydawane do dzisiaj. Budynek, w którym bracia mieszkali przez pierwszy rok, został prawie doszczętnie zniszczony w czasie wybuchu atomowego w 1945 roku. Obecnie w Kościele Oura, w oddzielnym pokoju można oglądać pamiątki po O. Kolbe, są zdjęcia, listy, dokumenty.
O. Kolbe w zamian za pozwolenie na szeroko zakrojoną działalność m.in.wybudowanie klasztoru, zobowiązał się biskupowi japońskiemu do objęcia katedry filozofii w Seminarium, gdzie na próżno dotąd szukali profesora.
W 1931 roku zakonnicy zakupili ziemię w dzielnicy Hangouchi nad rzeką Nakayama i wybudowali klasztor nazwany Mugenzai  noSono - "Ogród Niepokalanej". W 1936 roku powstało tam też "Małe seminarium", a na życzenie Kolbego w 1932 roku wybudowano kopię groty Matki Bożej z Lourdes.
Dzisiaj na znajdujących się w pobliżu zboczach góry Hikosan, można zwiedzić Sei Korube Kinen-kan -Muzeum Pamiątkowe św. O. Kolbego.