wtorek, 18 grudnia 2012

Arboretum Ulsan





Na obrzeżach Ulsan położony jest Ogród Botaniczny. W listopadzie, park przypomina bardziej las niż wypielęgnowany ogród. Wąskie gruntowe alejki prowadzą do różnych zakamarków. Ogród sprawiał wrażenie zaniedbanego, trawniki nie skoszone, rabaty zachwaszczone. W Arboretum rośliny nie wyglądały na zadbane. Niby ładnie, jeszcze kolorowo, ale nie czuje się ręki dobrego gospodarza. Ogrody botaniczne w czasie późnej jesieni i zimy pozornie mogą tracić na swym pięknie, okres kwitnienia kwiatów już się zakończył, kolorowe liście drzew dawno już opadły.
Terrarium - budynek, gdzie znajduje się duża kolekcja ciekawych węży, jaszczurek, kameleonów, zółwi, sprawia wrażenie  zaniedbanego. Brudne terraria, resztki zgniłej sałaty, ogólny bałagan a szkoda, bo niektóre okazy węży rzadko spotykane.
Więcej zdjęć...

Ulsan-plaże.




Ulsan pod względem wielkości, to siódme miasto w Korei Południowej. Miasto przemysłowe-Hyundai Motor, największy w Korei koncern samochodowy, największa stocznia Hyundai.
Ulsan to również miasto nadmorskie z pięknymi plażami. Trzy główne plaże to Ilsan, Jinha i Gangdan.
Ilsan, to plaża położona prawie w mieście. Wzdłuż wybrzeża liczne hotele, bary, kawiarnie. W pobliżu Park Daewangam. Wyżej na wzniesieniach smoke signal w Jujeon - obszar, z którego przy dobrej widoczności rozpościera się widok na morze japońskie i stocznie Hyundai.
Plaża Jinha z lasem sosnowym przyciąga miłośników sportów wodnych.
Gangdon, mniej uczęszczana z uwagi na brak piasku, pokryta jest czarnym żwirem. Nadmorska droga biegnąca od Jujeon do Gampo zapewnia wycieczkę wzdłuż wschodniego wybrzeża.
Więcej zdjęć...

Golgulsa Temple Gyeongju




Świątynia Golgulsa w Gyeongju, jest jedyną świątynia w Korei wyrytą w skale. Dzieła tego podjął się w VI wieku indyjski mnich Gwang Yoo. Na szczycie świątyni wznosi się kamienny posąg Buddy Sakyamuni. Nie wiele wiadomo o autorze dzieła. Według legendy rzeźbiarz spadł, poniósł śmierć przed ukończeniem dzieła.
Posąg Buddy ma ponad 4 metry wysokości i około 2,2 metry szerokości. Markiza wybudowana nad posągiem ochrania przed erozją.
Wysoko w górach znajduje się około 12 jaskiń skalnych, obecnie 7 z nich wykorzystywanych jest jako pustelnie mnichów. Jedna z jaskiń poświęcona jest buddyjskiej Bogini Miłosierdzia. Całe wnętrze jaskini zostało wyrzeżbione z jednego bloku skalnego.
Świątynia Golgulsa znana jest z seonmudo. W 1984 roku został otwarty ośrodek szkoleniowy.
Seonmudo to buddyjska sztuka walki, która została reaktywowana w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.
Od czasów antycznych sztuki walki były praktykowane przez mnichów jako forma dyscypliny duchowej i fizycznej. W Korei w czasach Silla, mnisi uczyli młodych wojowników sztuk walki, podczas inwazji japońskiej zorganizowali armię i walczyli z najeżcą. Harmonia seonmudo opiera się na odpowiednio szybkich i wolnych ruchach, najważniejszy jest oddech. Oddech jest mostem pomiędzy ciałem a umysłem. Gdy oddech jest niespokojny, umysł staje się niestabilny, wtedy równowaga organizmu zostaje naruszona.
W odpowiedzi na duże zainteresowanie tą sztuką, Światowe Stowarzyszenie seonmudo planuje otworzyć w świątyni Golgulsa szkolę wyższą.
Dwa razy dziennie odbywają się na terenie ośrodka pokazy seonmudo, o 11 i 15 oprócz poniedziałków.
Więcej zdjęć...