niedziela, 20 stycznia 2013

Insadong Seul




      Insadong-popularne miejsce turystyczne w Seulu. Obszar niemal historyczny, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. W okresie Joseon dzielnicę tę zamieszkiwali bogaci kupcy zajmujący się handlem antykami i dziełami sztuki, potem urzędnicy państwowi i bogaci Koreańczycy. Podczas okupacji japońskiej opuścili oni swoje domy.
Obecnie mieści się tutaj ponad sto galerii sztuki, liczne sklepy z pamiątkami, butiki, antykwariaty.
Od wieków handel na tej ulicy kręci się wokół malarstwa i kaligrafii. Tradycyjne budynki przekształcono w stylowe restauracje i herbaciarnie. Wśród historycznych budowli warta odwiedzenia jest świątynia buddyjska Yogyesa, Tongmungwan - najstarsza księgarnia, prowadzona przez rodzinę od trzeciego pokolenia, Kyung in art Gallery - najstarsza galeria sztuki i jednocześnie herbaciarnia.
Więcej zdjęć...

Yogyesa Temple Seul




    Yogyesa- świątynia położona prawie w centrum Seulu-przy ruchliwej ulicy Jongno, nieopodal Insandong. Główny budynek zbudowano w 1938 roku.  Ściany zewnętrzne ozdobiono drewnianymi motywami roślinnymi-kwitnące śliwy, lotosy, piwonie. Malowidła na ścianach przedstawiają sceny z życia Buddy. Na przeciwko budynku głównego stoi siedmio kondygnacyjna pagoda. Przy wejściu do świątyni rośnie 500 letnia sosna biała.
Więcej zdjęć...

Seul





    Od 2005 roku mieszkamy w Korei Południowej. Pierwszym miastem, w którym spędziliśmy prawie pięć lat było Okpo na wyspie Geoje, potem Mokpo, obecnie Ulsan.
Seul przy tych małych miastach wydaje się ogromny. Mało kojarzy mi się z Koreą jaką znam. Kolorowe reklamy znanych luksusowych marek, co parę kroków Pizza Hut, KFC Starbuck. Kawiarnie, restauracje i tłumy modnie ubranych Koreańczyków. Trudno w ciągu trzech dni przy temperaturze minus 10 stopni odnaleźć się w Seulu. Metro rozszyfrowaliśmy. Seul ma kilka zachowanych kompleksów pałacowych, dużo parków, ogrodów.
Królewskie pałace z czasów dynastii Choseon Gyeongbokgung i Changdeokgung z tajemniczym ogrodem zostawiamy sobie do obejrzenia wiosną.
Więcej zdjęć...

Korea po wyborach


      Mieszkańcy Korei Południowej wybrali po raz pierwszy kobietę na stanowisko prezydenta kraju.
Park Geun Hie jest córką Park Chung Hee, który został prezydentem Korei po zamachu stanu w 1961roku i rządził krajem przez 17 lat. Prezydent Park uniknął wielu prób zamachów ze strony wywiadu północnokoreańskiego, w jednym z nich w 1974 roku zginęła jego żona i matka nowowybranej prezydent. W wyniku tej tragedii Park Geun Hie przyjęła obowiązki Pierwszej Damy i towarzyszyła ojcu w życiu politycznym aż do października 1979, kiedy to ojciec został zastrzelony. Obecna prezydent obejmuje władzę w kraju dynamicznych zmian. Skale oczekiwań społecznych najlepiej oddaje frekwencja wyborcza. Do urn udało się 75,8% Koreańczyków Na Park zagłosowało 51,9%.