piątek, 25 marca 2016

Sakurajima

     Wulkan Sakurajima, znajduje się w pobliżu miasta Kagoshima i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Co kilka dni wyrzuca w powietrze chmury popiołu.
Gwałtowna erupcja Sakurajimy w 1914 roku spowodowała wlanie się do wąskiej cieśniny między górą a półwyspem trzech milionów ton lawy, która połączyła wyspę z lądem. Na żyznej wulkanicznej glebie rośnie największa na świecie biała rzodkiew dochodząca do 1,5 metra średnicy.
Fascynacja wulkanem jest tak wielka, że jeden z czołowych pisarzy japońskich Endo Shusaku, podobno kazał się opuścić z helikoptera w dymiącą czeluść Sakurajimy. Wulkan zainspirował go do napisania w 1959 roku powieści "Kazan".
       5 lutego br. japońskie kanały telewizyjne pokazały film, jak na tle ciemnego nieba po zboczach wulkanu spływa ognista lawa a niebo nad wulkanem pokrywają kłęby szarego dymu.
Do dużego wybuchu doszło również w 2013 roku, wtedy z wulkanu wydobywał się tylko dym. Eksplozja sparaliżowała miasto Kagoshima, w wielu miejscach zapanował mrok.
Obecnie nad wulkanem nadal kumuluje się magma. Eksperci szacują, że w ciągu 10 lat osiągnie ona poziom sprzed erupcji w 1914 r.
Więcej zdjęć...


Kagoshima

        Kagoshima, jedno z najpiękniej położonych miast Japonii. Leży nad szeroką zatoką. Po jej drugiej stronie wznosi się potężna sylwetka Sakurajimy, aktywnego wulkanu, który czasem pokrywa miasto szarym wulkanicznym pyłem.
W przeszłości to miasto leżące blisko zwrotnika, a więc z dala od Edo, cieszyło się dużą niezależnością. Było ośrodkiem feudalnych dóbr Satsumy a jej panowie z rodu Shimazu władali Okinawą przez osiem stuleci.
Shimazu byli otwarci na wpływy kulturalne z Chin i Azj Południowo-Wschodniej docierające tu przez wyspy. Dziedzictwem tych kontaktów jest miejscowa kuchnia, której podstawą nie jest ryż, lecz słodki ziemniak.
W Kagoshimie w 1549 roku, Japończycy po raz pierwsi zetknęli się z chrześcijaństwem za sprawą hiszpańskiego misjonarza Franciszka Ksawerego. Wydarzenie to upamiętnia kościół św. Franciszka Ksawerego. Z miastem związany też był Saigo Takamori, który stał na czele tragicznej rebelii seinan.
Najbardziej znanym chramem shinto w mieście jest Terukuni. Położony w centrum miasta, wejście do przybytku poprzedza gigantyczna Torii.  Zbudowany w 1864 roku, dwukrotnie zniszczony w 1877 i 1945 roku. Odbudowany w 1953. Obok chramu znajduje się muzeum poświęcone historii rodziny Shimazu.
Więcej zdjęć...