sobota, 24 listopada 2012

Gyeongju





Gyeongju, położone we wschodniej części Półwyspu Koreańskiego wita słońce wcześniej niż inne miasta Korei Południowej.  Jako miasto dynastii Silla, która osiągnęła zjednoczenie po raz pierwszy na Półwyspie opracowało swoją własną wielką kulturę. Ze względu na zachowane zabytków, miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Dziesiątki narodowych skarbów jest starannie przechowywane i pielęgnowane. Niezależnie od kierunku, w którym się udamy, wszędzie są grobowce, kapliczki, pozostałości pałaców, ogrodów, świątyń.
W całym mieście są grobowce królów i ważnych osobistości.
Grobowiec króla Naemul.
Król Naemul to 17 monarcha z dynastii Silla. Kopiec o obwodzie 68 metrów, wysokości 5,8 i szerokości 22 metrów. Król Naemul to drugi król z Kim-klanu.
Grobowce Silla różnią się budową od grobowców z innych obszarów z podobnego okresu. Sa to masywne kopce ziemne, pokrywające kamienny nasyp, który z kolei otacza zbudowaną na poziomie gruntu lub nieco poniżej drewnianą konstrukcje w kształcie własciwej komory grobowej. W komorze znajduje się również drewniany sarkofag-trumna na ciało i dodatkowa skrzynia, w której składano wyposażenie zmarłego - zwłaszcza broń, ozdoby, naczynia. Brak dojścia do komory i wielkość ziemnego kopca uniemożliwiały włamanie się do grobowca. Dzięki temu własnie w grobowcach Silla zachowało się w dobrym stanie najwięcej przedmiotów, pochodzących z tego okresu. Nie każdy grobowiec był indywidualny, zdarzają się podwójne grobowce w kształcie Ósemki, z kopcami zachodzącymi na siebie.