sobota, 7 lutego 2015

Świątynia Sofukuji w Nagasaki

       O Chińskim pochodzeniu tej świątyni świadczy już samo wejście. Ma ono kształt bramy, która według wierzeń prowadzi do chińskiego podmorskiego raju. Druga,bardziej okazała brama w głębi zespołu świątynnego, została uznana za Skarb Narodowy późnego okresu Ming. Wart obejrzenia jest też skarbiec.
      Świątynia Sofukju jest jednym z trzech największych sakralnych obiektów chińskich w Nagasaki.
Świątynię zbudował przy wsparciu miejscowych Chińczyków mnich z prowincji Fukien w 1629 roku.
      Gigantyczny kocioł stojący przed świątynią służył do przygotowywania papki, którą codziennie żywiło się 3000 ludzi podczas głodu jaki nawiedził Nagasaki w 1682 roku.

Więcej zdjęć...

Muzeum Bomby Atomowej

     Każdy odwiedzający Nagasaki powinien zobaczyć to muzeum. Ekspozycja przedstawia miasto przed wybuchem bomby i po nim, przybliża też dzieje jego odbudowy.
     Tło historyczne i przyczyny zrzucenia bomby naświetlone są obiektywnie, ukazana jest ponadto historia broni jądrowej oraz rozwój ruchów pokojowych. Zdjęcia, przedmioty, nagrania video sugestywnie przedstawiają atak. Jednym z najbardziej przejmujących eksponatów jest zegar, który zatrzymał się w chwili wybuchu.
Więcej zdjęć...


Park Pokoju w Nagasaki

        6 sierpnia 1945 roku, USA zrzuciły na Hiroszimę bombę atomową, po raz pierwszy używając broni jądrowej. Zrzucona przez amerykańską superfortecę B-29 bomba eksplodowała na wysokości ok 600 m.
        Trzy dni po ataku na Hiroszimę druga bomba atomowa została zrzucona na Nagasaki. Większość zabudowań w obu miastach uległa zniszczeniu. Trudno ściśle ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą ataki. Sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca października 1945 roku zgon 130-140 tysięcy mieszkańców Hiroszimy. Bomba zrzucona na Nagasaki spowodowała bezpośrednio śmierć 70-80 tysięcy ludzi. W kolejnych latach rosła liczba zmarłych, gdyż choroba popromienna nadal zbierała tragiczne żniwo.
W Nagasaki w 1955 roku założono Park upamiętniający dzień zrzucenia bomby na miasto. Na końcu parku znajduje się 10 metrowa Statua Pokoju zaprojektowana przez rzeźbiarza Seibou Kitamura.
W strefie Znaków Pokoju znajdują się rzeźby podarowane przez wiele krajów m.in. dzieło rzeźbiarza Mariusza Kulpy.
Rzeźba Mariusza Kulpy "Kwiat życia i pokoju" Dar Narodu Polskiego. Między ulicami Szeroką i Św.Ducha w Gdańsku znajduje się replika rzeźby.
Czarny kamienny obelisk stoi w miejscu, w które uderzyła bomba.

Więcej zdjęć...