Świątynia Kofuku-ji Nara cz III
Do świątyni wchodzi się po szesnastu schodach drogą od stawu Sarusawa. Wybudowana w 669 roku.
Ze 175 budynków tworzących kiedyś zespół świątynny zachowało się tylko kilka. Obecna pięciokondygnacyjna pagoda, która spłonęła doszczętnie co najmniej pięć razy, pochodzi z 1426 roku. Równie stara jest Wschodnia Złota Sala z kilkoma bezcennymi posągami. W skarbcu znajduje się jedna z czołowych kolekcji sztuki buddyjskiej, w tym posąg Ashury z VIII wieku.
Świątynia została wybudowana w Uji,na południe od Kioto a następnie w 710 roku przeniesiona do Nary na rozkaz jej właścicieli rodziny Fujiwara.
Pod względem architektonicznym to jedna z nielicznych buddyjskich konstrukcji, która mimo uszkodzeń i przebudów zachowała swój oryginalny styl zwany wayo, typowo japoński bez wpływów chińskich.
Świątynia jest siedzibą szkoły Hosso, jednej z licznych buddyjskich sekt w Japonii.
Tokondo, wielki pawilon wschodni powstał na cześć cesarzowej Gensho w 726 roku. Jego również kilkakrotnie strawił pożar, ostatni raz odbudowano go w 1415 roku. Struktura opierająca się na przęsłach, szeroki dach, ciemne wnętrze i obszerny taras -to typowe elementy VIII wiecznej architektury. W tamtych czasach mnisi odprawiali wszystkie ceremonie na zewnątrz. W pawilonie czczono Yakushiego Nyoraia, Buddę Medycyny, którego brązowy posąg stoi pośrodku. Obok niego po lewej znajduje się bosatsu Gakko -symbol księżyca a po prawej stronie bosatsu Nikko -symbol słońca. Oba posągi datowane są na koniec VII wieku.
Kokuhokan, dawny refektarz, służy obecnie jako skarbiec. Mieści się w nim kilka bardzo starych posągów, a wśród nich brązowa głowa Buddy przedstawiająca Yakushiego Nyoraia -pozostałość posągu, który kiedyś znajdował się w pawilonie Tokando. Jest jeszcze posąg Senju Kannon -bóstwa o tysiącu rąk wykonany z lakowanego i złoconego drzewa oraz nadzwyczajna trzygłowa rzeźba Ashury, strażnika prawa z lakowanych konopi o sześciu długich ramionach.
Obok świątyni znajduje się Muzeum Narodowe. To ważne dwu częściowe muzeum składa się z budynków pochodzących z lat siedemdziesiątych XIX wieku. Mieszczą się w nich ekspozycje stałe. Jest również nowoczesny aneks, w którym urządzane są wystawy czasowe. Większość eksponatów,w tym buddyjskie rzeźby, malarstwo, przedmioty znalezione, kaligrafia pochodzą z epok Nara i Heian.
Więcej zdjęć...