Mukyudo
Mukyudo mieści się w małej wiosce Miya w pobliżu Sagi.
Celem nalotów na Japonię prowadzonych od połowy 1944 roku aż do zakończenia wojny było pozbawienie Japonii zaplecza przemysłowego oraz wywarcie nacisku psychologicznego na społeczeństwo i zmuszenie kraju do kapitulacji. Japońskie miasta były ze względu na zabudowę i zły stan obrony cywilnej mało odporne na zniszczenia w wyniku ataku bombami zapalającymi. Obszary zurbanizowane były przeludnione a większość budynków wzniesiona była z łatwopalnych materiałów, tym najbardziej zagrożone były małe japońskie wioski, w których przeważała drewniana zabudowa.
Japoński nauczyciel z wioski Miya przewidując naloty ciężkich bombowców wybudował schron -jaskinię dla uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły /nauczyciel Ikeda Chiaki/.
Budowa trwała około 2 lat od sierpnia 1943 roku do połowy sierpnia 1945 roku.
Jaskinia została tak zaprojektowana by dzieci mogły w niej żyć i uczyć się. Wybudowano pokój do przechowywania żywności, kuchnię, toalety, klasy. Jaskinia stoi do dziś. Prace ziemne wykonywali uczniowie 7 i 8 klas, starsi zostali wysłani na front. Schron -jaskinia wybudowana jest w skałach. Chłopcy kopali kilofami, dziewczynki wyrównywały powierzchnię motykami. Ściany i podłogi obito deskami. Uczniowie nie mieli krzeseł, biurek, siadywali na deskach. Charakterystyczne dla jaskini są dekoracje na ścianach, są rzeźbione fontanny i wyrzeźbione w ścianie biurko nauczyciela. W całej jaskini zainstalowano elektryczność. W jednym z pomieszczeń przechowywano obraz cesarza i cesarzowej. Tunel ewakuacyjny, którym można było przedostać się do odległych wzgórz służył jednocześnie jako odpowietrznik. Po wyjściu z tunelu znajdowało się pole obsadzone słodkimi ziemniakami. Mukyudo, obecnie jest cennym zabytkiem z uwagi na fakt, iż jaskinia została wybudowana wyłącznie przez dzieci pod nadzorem miejscowego nauczyciela prawdziwego przyjaciela dzieci.
Więcej zdjęć...