Arita -porcelana Imaru
Miasto Arita, to miejsce narodzin japońskiej porcelany. Porcelana z Arita nazywana jest imaru, od nazwy portu, z którego była wysyłana w świat.
W 1604 roku Japończycy najechali na Koreę. Ich militarny wysiłek nie przyniósł spodziewanych rezultatów. Wrócili jednak z czymś ważniejszym -koreańskimi garncarzami. Od tego czasu Arita stała się centrum produkcji porcelany japońskiej. Jednym z pierwszych koreańskich garncarzy był Lee Chan -Pyung, który działając na zlecenie lorda Nebeshima odkrył kamieniołom Izumiyama. Do dziś w tym miejscu wydobywa się kaolin. Koreański garncarz zbudował pierwszy piec do wypalania porcelany w Arita i nadzorował jej wypalanie.
W Arita znajduje się park założony ku jego pamięci, który nosi nazwę "Ojciec japońskiej porcelany".
Holendrzy, który rywalizowali z Portugalczykami o wpływy i handel w Azji, mieli zablokowany dostęp do Chin. Nawiązali kontakty z Japonią a w zamian za pomoc w rozprawie z japońskimi chrześcijanami, uzyskali prawo handlu na wyspie Dejima. W tym czasie, w mieście Arita powstawała już porcelana. Produkowano wyroby na rynek wewnętrzny i na eksport do Europy. Monopol na handel miała Kampania Wschodnio indyjska i to dzięki holenderskim statkom, towary japońskie trafiały do Europy. Charakterystyczna dekoracja porcelany tlenkiem kobaltu, dająca kolorystykę biało-niebieską dostosowana była do gustów europejskich.
Porcelana ta cieszyła się w Europie wielkim powodzeniem. Trafiała do zbiorów arystokracji. Jej wielkim miłośnikiem był król polski August II Mocny.
Wyroby imari produkuje się w mieście Arita do dziś. W rodowych wytwórniach czynnych jest ok 150 pieców.
Wielkie zdziwienie w mieście Arita wzbudzają budowle w parku. Zabudowania tradycyjnej wioski niemieckiej oraz wierna kopia pałacu "Zwinger" z Drezna. Wewnątrz znajdują się sklepy i wystawa porcelany.
"Zwinger" to późnobarokowy zespół architektoniczny w centrum Drezna. Wewnątrz znajdują się zbiory porcelany chińskiej i wyroby z Miśni.
Więcej zdjęć...