Yuru-kyara
Japończycy uwielbiają maskotki.Yuru-kyara, to regionalne maskotki, cała armia ambasadorów lokalnej kultury, którzy cały czas działają tak by promować dany region. Pojawiają się w czasie świąt, pełnią rolę edukacyjną biorąc udział w programach o bezpieczeństwie, odwiedzają przedszkola i szkoły ucząc ekologii.
Od 2010 roku odbywa się Yuru-kyara Grand Prix, cel to wyłowienie zwycięzcy i ustalenie rankingu popularności lokalnych maskotek.
Najsłynniejsze regionalne maskotki to Kumamon, czarny niedźwiedź z prefektury Kumamoto. Powstał w 2010 roku a rok później wygrał Yuru-kyara Grand Prix. Niedźwiadek na dobre wpisał się w popkulturę i internet. Występuje na festiwalach, spotach reklamowych, programach rozrywkowych. W odróżnieniu od innych maskotek słynie z szybkiego biegania. Prowadzi swoją stronę internetową.
Inną znaną maskotką jest Hikonyan, biały kot w czerwonym hełmie z Hikome. Stworzony w 2007 roku z okazji 400 letniej rocznicy powstania zamku w Hikone. Hikonyan wygrał pierwszy Yuru-kyara Grand Prix w 2010 roku.
Barii-san-z miasta Imabari, był drugi w rankingu z 2011 roku a wygrał w 2012 roku. Imabari, miasto słynące z grilowanego kurczaka stworzyło okrągłego żółtego kurczaka z grzebieniem w kształcie lokalnego mostu i ręcznikiem owiniętym na brzuchu.
Sento-kun, maskotka z miasta Nara o fizjonomii świętego chłopca z rogami jelenia. Stworzony w 2010 roku w celu upamiętnienia 1300 rocznicy Nary, jako dawnej stolicy Japonii.
Inne regionalne maskotki to Koroton, okrągła świnka z czerwonymi policzkami, postać z Maebashi, miasta słynącego z wieprzowiny.
Fukka-chan z Fukayashi, królik z rogami w kształcie pora, z których słynie to miasto.