poniedziałek, 6 lutego 2012

Jindo


Wyspa Jindo znana jest głównie z powodu tajemniczego zjawiska, historii i rasy psów. Jindo jest miejscem jednego z najdziwniejszych fenomenów naturalnych, zwanego Cudem Mojżesza. Dwa razy w ciągu roku, podczas odpływu spod wody wynurza się ścieżka szeroka na 40 metrów i długa 3 kilometry, która łączy wyspę Jindo z wyspą Modo na czas 1 godziny. Temu wydarzeniu poświęcony jest festiwal, na który od 1975 roku przybywają ludzie z całego świata.
W 1597roku flota japońska popłynęła w kierunku stacjonowania niewielkich sił koreańskich dowodzonych przez admirała Yi Sun-sina. Koreański dowódca obawiając się przewagi Japończyków, postanowił uniknąć walki na pełnym morzu, wciągając przeciwników w wąski przesmyk pomiędzy wyspą Jindo a półwysep. Udało mu się zwabić jednostki japońskie a te nie mogąc pokonać dużych fal odpływowych rozbijały się o skały, te którym udało się uniknąć zatopienia padły ofiarą ostrzału prowadzonego przez okręty koreańskie ukryte za przesmykiem. Japończycy utracili około 100 okrętów i kilka tysięcy ludzi.
Przez stulecia psy Jindo, zwane tak ze względu na swoje pochodzenie z wyspy Jindo były znane jedynie na tej wyspie. Do dziś pies znany w Korei Jindo Gae jest rasą niezwykle rzadką. Do 1970 roku kiedy to połączono stałym mostem wyspę z lądem, rasa ta była izolowana od reszty świata.
Więcej zdjęć...


Rok czarnego smoka


W połowie stycznia obchodziliśmy w Korei Nowy Rok. Rok 2012 jest Rokiem Czarnego Smoka. Rok Smoka powraca co 12 lat, ale rok Czarnego Smoka powtarza się co 60 lat.
Nowy Rok to największe święto dla Koreańczyków. Dworce, lotniska przeżywają prawdziwe oblężenie, wszyscy udają się w odwiedziny do swoich najbliższych.
Koreańczycy wierzą, że Rok Czarnego Smoka to najlepszy czas na zawarcie związku małżeńskiego, urodzenie dziecka, czy planowanie większych inwestycji, gdyż smok jest potężnym stworem, symbolem samego cesarza.

Dogapsa Temple


Pierwotnie świątynia nazywała się Munsusa. Dzieciństwo w tej świątyni spędził Doseon-Guksa - mistrz medytacji buddyjskiej i twórca geomacji koreańskiej. Po powrocie z Chin w miejsce starej świątyni wzniósł nową o nazwie Dogapsa. Świątynia misternie wpleciona w krajobraz, tak by zachować harmonię z naturą i zasadami geomancji.
Więcej zdjęć...

Daeheungsa temple


Daeheungsa - czasami nazywana Daedunsa. Założona w okresie Trzech Królestw. Do świątyni prowadzi żużlowy trakt prowadzący brzegiem lasu i kończący się w dolinie. Piękna zimowa sceneria, śnieg, mróz i słońce. Przez większość swego życia na terenie świątyni zamieszkiwał Choui Uisun - mnich, poeta, kaligraf, malarz, uczony we wszystkich aspektach kultury swojej epoki. Przede wszystkim ożywił tradycję picia koreańskiej herbaty. Wielki Choui - nazywany świętym koreańskiej herbaty zamieszkiwał małą pustelnię Ilchi-am.
Na terenie świątyni znajduje się stupa z prochami Choui. Przed wejściem do świątyni jest herbaciarnia Yeogwan Yuseonjang.
Więcej zdjęć...