czwartek, 14 stycznia 2010

Rok Tygrysa


Miliony ludzi na świecie wita Nowy Rok w zupełnie innym terminie. 14 lutego rozpocznie się w Korei Rok Białego Tygrysa. Trzeci znak w chińskim zodiaku.
Tygrys jest powszechnym symbolem w kulturze i mitologii Dalekiego Wschodu. Oznacza wojowniczość, piękno, odwagę, jak również chciwość i gniew.
Motywem przewodnim najstarszego malarstwa ludowego - minhwa - jest właśnie tygrys. Rzadko przedstawiany jako dzikie zwierzę, przeciwnie jako zwierzę przyjazne, towarzyskie, posłaniec ducha gór. Często pojawia się w towarzystwie sroki, koguta, lwa. Sroka - zawsze była uważana za zwiastuna dobrej wieści i powodzenia. Koreańczycy wieszali obrazy przedstawiające tygrysa  w pobliżu drzwi wejściowych, wierząc iż będą one chronić domostwa od chorób, zła, przynosząc szczęście.
Już w erze Trzech Królestw pojawiły się zdobienia przedstawiające legendarne zwierzęta - smoka, feniksa, białego tygrysa i czarnego żółwia.
W tradycyjnej sztuce koreańskiej tygrys przybierał trzy formy. Uważany był za posłańca ducha gór lub jako złe zwierzę wyrządzające szkody wieśniakom mieszkającym w pobliżu gór. Za czasów występowania tygrysów na terenie Korei - wyginęły podczas inwazji japońskiej, człowiekowi który zginął z powodu tygrysa przygotowywano osobne groby przyozdobione specjalnymi wzorami, które miały zapobiec powrotu ducha tygrysa za duszą człowieka do zaświatów.
Trzecia postać to tygrys z bajek i legend, zwykle oszukany przez króliki i lisy. Znane legendy z udziałem tygrysa to legenda o Dangunie, Tygrys i suszone persimony.
Tygrys Hodori był oficjalną maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988r.
Porównanie szybkiego wzrostu gospodarczego w kilku państwach wschodnioazjatyckich przyczyniło się do nadania Korei Południowej nazwy azjatyckiego tygrysa - zobaczymy jaki będzie ten rok dla Korei.
W czasie samych świąt miliony Koreańczyków w odświętnych hanbokach wyruszy w drogę. Będą odwiedzać najbliższe rodziny, oddadzą hołd przodkom i spożywać tradycyjne świąteczne potrawy, w tym obowiązkowo Tteokguk - zupa, rosół z ciastem ryżowym, jajkiem, marynowanym mięsem wołowym i suszonymi wodorostami.