niedziela, 18 października 2009

Tongdosa Temple

 
Tongdosa - jedna z trzech, obok Haeinsa i Songgwangsa, które należą do tzw. świątyń trzech skarbów. Kompleks składa się z 65 budynków. Zbudowana w 646 roku przez mnicha Chajanga. Po ukończeniu nauk w Chinach, mnich powrócił do Korei przywożąc ze sobą buddyjskie teksty i relikty Buddy. Były to szaty, jego żebracza miska, ząb i kości czaszki. Część z tych relikwii została umieszczona w stupie. Szczątki te są najważniejszym miejscem kultu w świątyni. Pozostała część reliktów została umieszczona w świątyni Hwangryong.
Pod koniec XVII wieku świątynia uległa pożarowi, ocalał tylko gmach Taeungjon. Wkrótce wszystko zostało odbudowane.
Ważniejsze obiekty świątyni to Taeungjon - główny gmach. Wewnątrz znajduje się ołtarz, jednak nie ma na nim żadnych wyobrażeń Buddy. Tylna ściana posiada wielkie okno przez które widać stupę - relikwiarz ze szczątkami Buddy.
Diamentowy ołtarz wskazań - na nim znajduje się stupa ze szczątkami Buddy.
Gmach Youngsanjam, mural - malarstwo ścienne z XVII wieku ukazujące sceny z sutry.
Trzykondygnacyjna kamienna stupa.
Purimum - ostatnia brama do świątyni - symbolizuje jedność wszystkich rzeczy we wszechświecie.
Środkowa brama - brama czterech obrońców.
Iljumun - brama jedno-filarowa - wejściowa, symbolizująca skupiony umysł.
Kaplica Chajanga.
Wielki gmach światła - wybudowany około 600 lat temu.
Muzeum świątyni.
Schody diamentowe - w pobliżu stupy.
Sonwon - budynek medytacyjny
Szkoła buddyjska.
Trzynaście pustelni.
Bezwietrzny most - symbolizuje obmycie się poprzez przejście ze świata profanum - świeckości do świata sacrum - strefy świętej.
Yangholam -skała smoczej krwi, blisko wejścia do świątyni.
Według legendy, w miejscu gdzie miała powstać Tongdosa znajdował się wielki staw, w którym mieszkało dziewięć smoków. Mnich CHajang modlił się i śpiewał buddyjskie teksty, prosząc by smoki opuściły staw, ale nie chciały. Chajang napisał na kartce papieru chiński znak "ogień" i rzucił nad stawem. Woda zaczęła się gotować. Trzy smoki uciekając rozbiły się o skałę, pięć odleciało do doliny zwanej obecnie Oryanggok, ostatni pozostał, przyrzekając mnichowi bronić świątyni.

Więcej zdjęć.....