czwartek, 25 kwietnia 2013

Cheongdo




   Przy drodze prowadzącej do świątyni Unmunsa znajduje się pole namiotowe. Jest również ścianka wspinaczkowa w kształcie wielkiego byka. Myślałam, że ścianka o takim kształcie to po prostu  koreańskie poczucie humoru. Okazuje się, że nie, kształt związany jest z charakterem okolicy. Już sam symbol miasta Cheongdo, ma czerwone rogi co symbolizuje walki byków. Oprócz rogów  zielony i niebieski owal to czyste rzeki i specjalna odmiana bezpestkowych persymonów, uprawiana w tym regionie.
Walki byków odbywają się w Cheongdo od połowy 1970 r., a od 1999 r. regularnie raz w roku w miesiącu marcu. W Korei walka byków jest bardziej humanitarna niż w Europie. Próżno szukać matadorów, z których słynie hiszpańska wersja tego sportu. Tutaj byki walczą ze sobą dopóki jeden nie zmęczy się i nie odejdzie. Walka trwa od kilku minut do godziny. Za każdym razem zwierzęta wracają do domów całe i zdrowe.

Światynia buddyjska w Cheongdo




    Przy wyjeździe z miasta Cheongdo zauważyliśmy niewielką świątynie buddyjską.  Ukryta na leśnej polanie. Obok wielkie posągi Buddy. Niestety nie udało się rozszyfrować nazwy świątyni.
Więcej zdjęć...

Unmunsa Temple-Cheongdo





      Droga do świątyni prowadzi przez piękny sosnowy las. Na miejscu obecnej świątyni w 560 roku była pustelnia, którą zbudował mnich Woneung. Po trzech latach medytacji uzyskał oświecenie i wtedy wybudował świątynię o nazwie Taejakgapsa.  W roku 937 król Taejo zmienił nazwę świątyni na Unmunsa. W 1958 roku na terenie świątyni znajdowała się szkoła dla mnichów a obecnie kształcą się tutaj mniszki buddyjskie. Cały kompleks świątyni jest bardzo duży. Położona w dolinie, wokół
Yeongnam Alpy, spokój, cisza, piękny ogrod pielęgnowany przez mniszki.
Na terenie Unmunsy znajduje się wiele skarbów narodowych.
Na dziedzińcu rośnie 500 letnia sosna, 6m wysoka, gałęzie mają ponad 10 m szerokości. Podobno dwa razy w roku w miesiącu kwietniu i pażdzierniku wokól sosny kopany jest dół, do którego wlewane jest wino ryżowe Makgeoli, które wpływa korzystnie na drzewo.
Inne skarby to kamienna latarnia pochodząca z czasów Silla, wysoka 2,58 m, wykonana z jednego bloku skalnego.
Dongho-naczynie podobne do słoika, zastosowanie jego nie jest znane, powstało pod koniec Silla.
Pomnik wielkiego mnicha Woneungguksa, który brał udział w odbudowie świątyni po wojnie koreańskiej. Pomnik ma 2,3 m wysokości.
Trzy piętrowa pagoda z dynastii Silla.
Kamienny posąg Buddy z IX wieku.
Unmunsa jest największą Swiątynia buddyjską w Korei. Zamieszkuje w niej ponad 250 mniszek.
Więcej zdjęć...