czwartek, 31 grudnia 2015

Nowy Rok w Japonii - cz. I





       Shogatsu -Nowy Rok-najważniejsze japońskie święto. Czas spotkań w rodzinnym gronie, odwiedziny w świątyniach i chramach.
Obchody rozpoczynają się 31 grudnia i trwają do 4 stycznia. Do 31 grudnia powinny być zakończone przygotowania związane z dekoracją domów, mieszkań i przygotowaniem tradycyjnych potraw.
Tradycyjne dekoracje to kadomatsu, shimekazari i kagami-mochi.
Kadomatsu, są zawsze dwie, ustawiane po dwóch stronach wejścia do domu. Pień bambusa, gałązki sosny, trawy i mandarynka. Bambus symbolizuje siłę i wytrwałość, sosna - nieśmiertelność.
W religii shinto duchy przodków zamieszkują przez kilka dni kadomatsu przynosząc mieszkańcom dostatek i pomyślność na cały następny rok. 7 stycznia kadomatsu zostaje spalone.
Shimekazari-kadomatsu umieszcza się przy drzwiach wejściowych do budynków a shimekazari jest mniejszą ozdobą i zawiesza się ją na drzwiach konkretnego mieszkania jako jeden element. W/g shinto ozdoba ta ma na celu przywołać Boga Toshigami.
Toshigami będący wyobrażeniem opiekuńczego przodka rodziny, odwiedza domowników w dniu Nowego Roku przynosząc szczęście domownikom. Na powitanie bóstwa sprząta się domostwa i składa się ofiary na domowym ołtarzyku.
Kagami-mochi, to podwójne ryżowe ciastko z noworocznymi symbolami. Wykonane jest z ryżu zebranego w danym roku. Dekoracja ta jest umieszczana w rożnych pomieszczeniach w domu. Ciasto  symbolizuje ciągłość rodziny na przestrzeni lat. Przechowuje się ją do 11 stycznia. Ciasto jest bardzo twarde, trzeba je rozbić motkiem. Nóż nie jest używany, ponieważ oznaczyłoby to przecięcie więzi rodzinnych. Rozbite kawałki ciasta podaje się w ostrej zupie lub bardzo słodkiej z czerwonej fasolki.
     Innym zwyczajem noworocznym jest wysyłanie rodzinie i znajomym noworocznych kartek z życzeniami. Motywem przewodnim takiej pocztówki jest zwierze, które będzie patronem dwunastu miesięcy Nowego Roku.
Wieczór noworoczny Japończycy spędzają w gronie rodzinnym, oczekując 108 uderzeń świątynnych dzwonów. 107 uderzenie zamyka wszystkie przygotowania do Nowego Roku a uderzenie 108 zaczyna Nowy Rok. Dźwięk wydobywający się z dzwonów ma moc uwolnienia człowieka od 108 złych pragnień.
Jeszcze tej samej nocy lub w najbliższych dniach Japończycy odwiedzają świątynie i chramy modląc się o pomyślność w nadchodzącym roku.  Oprócz modlitw, w świątyniach wykonywane są rytualne tańce, można nabyć przepowiednie na Nowy Rok i napić się sake.
Pierwsze trzy dni Nowego Roku to czas odpoczynku. Są to dni wolne od pracy, dzieci otrzymują prezenty, rodziny wzajemnie się odwiedzają.

Boże Narodzenie w Japonii





         Japonia nie jest krajem chrześcijańskim. Japończycy wyznają shinto i buddyzm, niejednokrotnie są wyznawcami obu religii, dlatego też święta Bożego Narodzenia mają tu charakter czysto komercyjny.
         Sklepy, place, parki dekoruje się na wzór zachodni. Są choinki, światełka, dekoracje świąteczne. W sklepach można posłuchać "Last Christmas".
Wiele dzieci wierzy w Świętego Mikołaja, który zostawia prezenty w ogromnych skarpetach.
W przeciętnej rodzinie kobiety kupują tort świąteczny, który spożywają z dziećmi, matką, teściową. Pracujący panowie najczęściej uczestniczą w suto zakrapianych przyjęciach zorganizowanych przez pracodawców.
         Świąteczna japońska tradycja to również zajadanie się kurczakiem, najpopularniejsze to te z KFC.
Japońskie Boże Narodzenie poza rodzinami z dziećmi i smakoszami kurczaków jest najbardziej popularne wśród zakochanych. Wieczorami młodzi udają się do restauracji na uroczyste kolacje.
Wszystkie świąteczne dekoracje znikają o świcie 25 grudnia. Japończycy zaczynają przygotowania  do najważniejszych dla nich świąt - Nowego Roku, który obchodzi się od 31 grudnia do 4 stycznia.
Więcej zdjęć...