środa, 14 października 2015

Festiwal Kunchi

   Festiwal kunchi w Nagasaki po raz pierwszy odbył się w 1634 roku. Obchodzony każdego roku nawiązuje do historii miasta Nagasaki. Łączy zwyczaje japońskie, chińskie i holenderskie. W XVII wieku w Nagasaki mieszkało wielu Chińczyków i kupców holenderskich. Gospodarzem festiwalu jest kaplica Suwa zbudowana w 1624 roku, by krzewić religię shinto i tym samym wykorzenić resztki chrześcijaństwa.
Festiwal kunchi, uważany jest za jeden z najbardziej niezwykłych festiwali na Kiusiu. Przygotowania do festiwalu rozpoczynają się kilka miesięcy wcześniej.
Impreza trwa trzy dni. Kulminacyjnym punktem festiwalu jest Ja-odori, taniec smoka. Oprócz głównych występów ulicami chodzą uroczyste procesje. Uczestnicy odgrywają scenki przed domami, sklepami, urzędami, restauracjami by zapewnić  mieszkańcom pomyślność i dobrobyt.
Pokazy taneczne, występy grup reprezentują poszczególne dzielnice miasta. Grupa taka daje występ raz na siedem lat.
Raz w roku w dniach 7-10 października Nagasaki zmienia się w nieustające święto, pełne kolorów i dzwięków. Ulicami miasta wędrują gigantyczne smoki, lwy, łodzie, bębny, tradycyjne instrumenty japońskie, kolorowe stroje.
Festiwal to nie tylko spektakularne wydarzenie, to przedsięwzięcie, które łączy lokalną społeczność podczas wielotygodniowych przygotowań.

Więcej zdjęć...

Kuchnia japońskich festiwali

     Czego należy spróbować na japońskich festiwalach?
Yakisoba - smażony makaron soba z warzywami , kapustą, cebulą, marchewką, mogą być dodatki krewetki, pierś kurczaka, wszystko polane sosem yakisoba.
Okonomiyaki - omlet lub gruby naleśnik z kapustą, boczkiem polany sosem i majonezem, posypany mielonymi wodorostami lub bonito-płatkami suszonej ryby.
Takoyaki - kulki z ciasta, w środku kawałki ośmiorniczki. Polane sosem lub majonezem, podawane po kilka sztuk na talerzykach lub patyczkach. Potrawa przygotowywana jest w specjalnych formach zwanych takoyakiki.
Jagabata - duży pieczony ziemniak, serwowany z plastrem sera i polany sosem sojowym.
 Yakitori - szaszłyk drobiowy opiekany na węgle drzewnym przyprawiany sosem sojowym z dodatkiem sake.
Ikayaki - pieczony kalmar, artystycznie ponacinany, polewany sosem.
Anzu-ame - owoce w syropie, najczęściej sliwki, mandarynki, brzoskwinie.
Ringo âme - jabłko zanurzane w gęstym syropie i po zastygnięciu pakowane w dekoracyjne pudełeczka.
Choco banana - banany w czekoladzie, sprzedawane na patyczkach.
Baby kasutera - ciasto biszkoptowe.
Kakigari - tradycyjne lody japońskie z kruszonego lodu. Lód może być z dodatkiem słodkiej fasolki polany syropem z trzciny cukrowej.
Kurepu - rożki naleśnikowe z nadzieniem ze słodkiej fasolki, bitej śmietany z owocami.