poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Swastyka


    Swastyka kojarzy się w naszym kręgu kulturowym jednoznacznie negatywnie. Znak w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zgiętych pod kątem prostym.
W krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest z Adolfem Hitlerem i nazizmem. Buddyjska swastyka ma ramiona odwrócone w lewą stronę. W Korei Południowej swastyka jest często umieszczana na dachach świątyń buddyjskich. W tradycji buddyjskiej  oznacza szczęście, dobrobyt oraz harmonię między dobrem a złem.

Ondol-koreański system ogrzewania



    Ondol - system ogrzewania domów na półwyspie koreańskim pojawił się w IV lub V wieku n.e.
W tradycyjnym systemie źródłem ciepła był piec umieszczony w kuchni przy zewnętrznej ścianie głównego pomieszczenia. Często nad paleniskiem umieszczano wielkie gary, w którym gotował się ryż. Kuchnia zazwyczaj znajdowała się metr poniżej ogrzewanego pomieszczenia.Dzięki różnicy poziomów dym i gorące powietrze mogły przepływać pod podłogą.
Pod podłogą biegły poziome kanały łączące piec z kominem, w których rozprowadzane było ciepło. Gorące powietrze z pieca ogrzewało podłogę wykonaną z kamieni i gliny. By powietrze jak najdłużej ogrzewało podłogę, przewody kanałowe rozmieszczano na całej powierzchni pod podłogą.  Przed ułożeniem właściwej podłogi wykonywano kanały, układano w nich płaskie kamienie, kładziono glinę i posadzkę wyrównywano. Na wierzch układany był papier.
Obecnie w Korei rzadko spotyka się domy ogrzewane tradycyjnym systemem ondol. W większości montuje się nowoczesne ogrzewanie podłogowe, wykorzystując ciepłą wodę. Ondol wywiera jednak nadal wpływ na życie Koreańczyków. Ciepła posadzka sprzyja siadaniu na podłodze, spaniu, spożywaniu posiłków. Ponieważ w życiu Koreańczyków coraz bardziej uwidaczniają się zachodnie wpływy, młodsze pokolenie wybiera stoły, krzesła, łóżka.
Na zdjęciach tradycyjny ondol w świątyni Naewonsa, w której obecnie przeprowadzany jest remont.

Wodorosty





    Wodorosty to organizmy wodne od pokoleń stosowane jako składniki pokarmowe w tradycyjnych kuchniach społeczeństw żyjących nad akwenami wodnymi. Krajami przodującymi w ilości spożywanych wodorostów są Korea, Chiny i Wietnam. To właśnie w tych krajach notuje się najwyższy odsetek ludzi długowiecznych. W Korei najpopularniejsze spożywane wodorosty to kombu, arome, wakame i hijiki.
Arome o szerokich brązowych liściach spożywa się gotowane, kombu, zbierane od lipca do października i suszone na słońcu nawet przez 2-3  jest składnikiem bulionów, wakame jest sprzedawane suszone lub zakonserwowane w soli, dodawane do sałatek i makaronów, hijiki - długie, czarne, zbierane wiosną, suszone na słońcu dodawane jest do zup i tofu.
Już ponad 2 tysiące lat temu Koreańczycy posyłali morskie rośliny na dwór chiński, gdzie były one bardzo cenione za ich działanie lecznicze oraz oryginalny smak i aromat.

Więcej zdjęć...

Hongnyongsa temple Yangsan




       Nazwa świątyni o połączenie trzech koreańskich słów - hong oznacza tęcze, nyong smoka i są świątynią.
Pierwotna świątynia została doszczętnie spalona podczas wojny koreańskiej w 1592 r. Dopiero w 1910 roku mnich ze świątyni Tongdosa rozpoczął odbudowę świątyni. Rozbudowa trwa do dzisiaj.
Obok świątyni, piekny wodospad o nazwie Hongnyong, wypływający z zalesionych zboczy.

Więcej zdjęć...