niedziela, 12 lutego 2017

Phillipp Franz Balthasar von Siebold

      Phillipp Siebold /1796-1866/ niemiecki lekarz, botanik, zoolog, etnolog. Badacz fauny i flory Japonii.
P.F von Siebold przybył do Dejimy w sierpniu 1823 roku. W tym czasie Japonia była zamknięta na świat. Jedynym oknem otwartym na handel była holenderska faktoria usytuowana na sztucznej wysepce Dejima w Nagasaki. Polityka zamknięcia kraju przed cudzoziemcami uniemożliwiła mieszkańcom opuszczanie faktorii lecz Siebold jako lekarz zdobył stopniowo zaufanie Japończyków. Uzyskał możliwość poruszania się po Nagasaki i otwarcie na obrzeżach miasta prywatnej praktyki lekarskiej. W czasie wizyt na wyspach Siebold poznał japońskich lekarzy. Dom jego stał się salonem spotkań, dyskusji. Lekarzowi nie wolno było pobierać wynagrodzenia za usługi lekarskie, w zamian pacjenci obdarowywali go drzeworytami, narzędziami, które stały się zalążkiem jego zbiorów. Zajmował się również japońską florą i fauną. Podczas pięciu miesięcznej podróży po Japonii uczony zbierał okazy fauny i flory a towarzyszący mu Kawahara, malował je. Po powrocie władze japońskie dowiedziały się, że Siebold wszedł w posiadanie szczegółowych map Hokkaido. Został oskarżony o zdradę i wydalony z Japonii w 1829 roku. Badania, materiały i opracowania naukowe Siebolda zostały opublikowane w dziełach "Nippon Fauna Japonica " i " Flora Japonica". Obecnie zbiory znajdują się w Muzeum w Lejdzie.
W 1859 r Siebold ponownie przyjechał do Japonii, pracował dla holenderskiej firmy handlowej, potem powrócił do Europy.
W 1989 roku tuż obok miejsca, w którym stał dom Siebolda otwarto w Nagasaki Muzeum Pamięci Siebolda, w uznaniu jego zasług w rozwoju nowoczesnej Japonii. Budynek jest odwzorowaniem jego domu w Lejdzie i usytuowany obok miejsca, gdzie stworzył swoją klinikę i szkołę. W 1992 roku postawiono pomnik Siebolda.
Muzeum prezentuje 206 pozycji sklasyfikowanych w sześciu kategoriach opisujących 6 letni pobyt uczonego w Nagasaki. Jest drzewo genealogiczne rodziny, przedmioty osobistego użytku, narzędzia lekarskie, ryciny, przedmioty należące do jego japońskiej żony i córki Ine.
Dla upamiętnienia zasług Siebolda w mieście Ureshino wybudowano łaźnię publiczną Siebold-No-Yu. Uczony odwiedził miasto w 1826 roku i przeprowadził analizę tamtejszych wód. Obecny budynek przeszedł gruntowny remont i w 2010 roku został ponownie otwarty.
Więcej zdjęć...





Kenkoku Kinenbi-Dzień Powstania Narodu

     Dawniej święto nosiło nazwę Kigensetsu. W 1872 roku rząd Meiji uznał dzień 11 lutego 660r p.n.e jako dzień wstąpienia na tron pierwszego Cesarza Jimmu.
Cesarz Jimmu był mitologicznym założycielem Japonii i jej pierwszym cesarzem. Data 11.02.660r p.n.e jest tradycyjną datą założenia Japonii.
Jimmu urodził się 711 r p.n.e na Kiusiu. W ciągu kilkudziesięciu lat zjednoczył wszystkie wyspy japońskie. W wieku 51 lat został  intronizowany na cesarza a za swoją siedzibę obrał dzisiejszą Kashiharę.
Sprawował urząd przez 75 lat. Zmarł 11.03.585 r p.n.e w wieku 126 lat.
Cesarz Jimmu jest postacią legendarną i nie ma dowodów historycznych na istnienie jego osoby ani na istnienie 16 pierwszych cesarzy. Pomimo tego Jimmu posiada w Narze grobowiec a 11 lutego jest w Japonii świętem narodowym.
Włada okupacyjna zniosła święto, które ponownie zostało wpisane do japońskiego kalendarza w 1966 roku.