wtorek, 29 stycznia 2013

Geoje-Busan




      W 2010 roku w Korei Południowej zakończył się jeden z największych i jednocześnie najtrudniejszych projektów ostatnich lat. Budowa połączenia mostowo-tunelowego, które połączyło miasto Busan i wyspę Geoje. Na wyspie Geoje spędziliśmy prawie pięć lat. Trasę z Geoje do Busan 140 km pokonywaliśmy samochodem, rzadko promem. Busan -jeden z największych w Korei port kontenerowy, Geoje ważny ośrodek przemysłu stoczniowego.
Połączenie zostało oddane do użytku 13.12.2010 roku.
Trzy główne elementy -to dwa połączenia mostowe o długości 2,4 km i 1,9 km , 4 km podwodnego tunelu i 4-pasmowa jezdnia wraz z drogą dojazdową z tunelu do mostu.
Jest to pierwszy koreański tunel podwodny, który jest jednocześnie jednym z najdłuższych na świecie tuneli zatapialnych. Tunel został poprowadzony na głębokość 48m pod powierzchnię wody. Sekcja tunelowa ma prawie 4km. Most podwieszany 4,5 km długości.
Dystans między Geoje a Busan skrócił się ze 140km do 60 a czas podróży to około 50 minut.
Więcej zdjęć...

Rok 2013


    Rok 2013 już trwa. Zaczyna się coś nowego. W styczniu chciałabym sobie wszystko zaplanować, poukładać, przede wszystkim termin wakacji w Polsce. Czekają nas zmiany i to duże zmiany. Nasz pobyt w Korei związany jest przede wszystkim z zatrudnieniem w GL- niemieckim Towarzystwem Klasyfikacyjnym. W miesiącu grudniu ubiegłego roku GL i Det Norske Veritas -DNV podpisało porozumienie dotyczące połączenia koncernów. W wyniku fuzji powstało jedno z największych na świecie towarzystw klasyfikacyjnych. Czas pokaże, co oznaczają dla nas te zmiany. Własne przemyślenia zachowam dla siebie.
W miesiącu lutym czeka nas jeszcze jedno doświadczenie -zabieg w koreańskim szpitalu. Mam nadzieję że będzie ok. Rozsądek podpowiada by obecnie nic nie planować, zobaczymy co będzie dalej.

Deoksugung Palace Seul





      W Korei nie przetrwały budynki sprzed wojny roku imjin, tj dawniejsze ni z XVII stulecia. Głównymi zabytkami architektury okresu Joseon pozostają świątynie buddyjskie, pałace królewskie w Seulu, metropolie królewskie dynastii Yi oraz fragmenty murów miejskich. Spośród bram miejskich stolicy zachowały się dwie wielkie-pochodząca z końca XIV wieku Południowa Namdaemun i Wschodnia Dongdaemun. Zwiedzać można stołeczne kompleksy pałacowe wraz z ogrodami.
Gyeongbokgund - Pałac lśniącej szczęśliwości
Changdeokgun - Pałac słynnej cnoty
Changgyeonggung - Pałac świetlanej radości
Unhyeongung - Pałac wzgórza w obłokach
Deoksugung - Pałac cnotliwej długowieczności
oraz królewską nekropolię Jongmyo.
Trzeba jednak wiedzieć że nie są to autentyczne budynki z okresu świetności Joseon, lecz późniejsze rekonstrukcje i to zaledwie znikomej części gmachów.
Pałac Deoksugung, pochodzący z połowy XV wieku służył m.in. za cesarską rezydencję Gojonga, w okresie między jego powrotem z rosyjskiego poselstwa aż po abdykację. Wcześniej stanowił siedzibę dalszych członków rodziny królewskiej a w latach 1593-1615 był pałacem zastępczym w okresie odbudowy Changdeokgungu.
We wcześniejszych latach mieszkał w nim król Seonjo, król Gwanghaegun i Injo. W czasach Joseon pałac był trzy razy większy niż obecnie.
Do kompleksu pałacowego prowadzi brama Daehanmun. Od 1969 roku przed bramą odbywa się tradycyjna zmiana warty - trzy razy dziennie o godzinie 11.14 i 15.30.
Obecnie na terenie kompleksu pałacowego znajduje się most Geumcheongyo - odrestaurowany w 1986 roku.
Hamnyeong - rezydencja króla Gojong i królowej. Wybudowana w 1897 roku, zniszczona całkowicie podczas pożaru i odbudowana w 1904 roku.
Deokhang-jeon - zbudowany w 1911roku budynek służący do przyjmowania zagranicznych dyplomatów, urządzony jak na owe czasy bardzo nowocześnie, ławy, krzesła, dywany.
Jeonggwanheon pawilon - zbudowany przez rosyjskiego architekta, pierwszy budynek w stylu europejskim. Cesarz używał tego pomieszczenia do celów relaksacyjnych - picie herbaty, słuchanie muzyki.
Junghwajeon Hall- zbudowany w 1902 roku jako budynek dwupiętrowy, obecnie posiada jedno piętro. Tu odbywały się wszystkie uroczystości państwowe.
Seogeodang-pochodzi z początku roku 1600, spalony i odbudowany w 1904roku.

Jeukjodang - inaczej sala koronacji. król Gwanghaegun i Injo byli tu koronowani.
Seokjojeon - zbudowany na początku XX wieku a zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Harding GR. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Narodowe.
Gwangmyeongmum - brama donikąd. Pierwotnie brama wyjściowa z Hamnyeongjeon, obecnie stoją tu wyrzutnie rakietowe, jest dzwon ze swiątyni Heungscheonsa i zegar wodny.
Heungscheonsa to świątynia założona przez króla Taejo, by modlić się za duszę królowej Sindeok. Dzwon został  wykonany w 1462 roku. Ponieważ świątynia została spalona dzwon przeniesiono do Gwanghwamun, a potem do obecnej lokalizacji.
Obok dzwonu znajduje się zegar wodny - skarb narodowy nr.229. Jest to oryginalny dzwon, mimo że nie wszystkie jego elementy przetrwały.
Więcej zdjęć...

Namsan Park Seul



     Park Namsan jest jednym z bardziej znanych parków w Seulu. Utrzymywany jest przez władze miasta. Idealne miejsce dla ludzi aktywnych z uwagi na liczne ścieżki spacerowe. W dawnych czasach na terenie obecnego parku istniała stacja sygnału zadymiania, która była częścią systemu łączności awaryjnej, używana do 1895 r.
Oprócz tras spacerowych istnieje kolejka linowa, która funkcjonuje od 1962 roku. Trasa na szczyt mierzy 605m. Ze szczytu można obserwować panoramę Seulu.
Seoul Tower - w godzinach wieczornych odbywa się pokaz świateł, trwający do północy.
W centralnej części parku - pomnik Kim Gu, koreańskiego polityka, pedagoga i lidera koreańskiego ruchu niepodległościowego w latach 1910-45.
Więcej zdjęć...