sobota, 3 października 2015

Tonkatsu - japoński kotlet

 Tonkatsu, to rodzaj japońskiego kotleta przyrządzanego z mięsa wieprzowego. Jest on znacznie grubszy od polskiego kotleta i bardziej kruchy. Przed smażeniem mięso lekko rozbija się tłuczkiem i nacina krawędzie by nie kurczył się podczas smażenia. Smażony jest w głębokim tłuszczu. Przed smażeniem maczany w mące,jajku i grubo zmielonej bułce tartej. Przed podaniem krojony na podłużne kawałki. Podawany jest z dużą ilością sosu. Można go przygotować w domu lub zamówić w restauracji.
Zamówiony w restauracji nie zostanie przyniesiony jako pierwszy. Jako pierwsze zostaną podane składniki sosu -jeżeli będziemy w restauracji specjalizującej się tylko w daniach tonkatsu. Sos trzeba przygotować sobie samemu. Utrzeć sezam i dodać do niego wybrany sos.
Sam kotlet zostanie podany na drucianej podstawie.
Rodzaje tonkatsu-rosu katsu mięso wieprzowe z tłuszczem, hirekatsu -bez tłuszczu, kasane katsu-kotlet warstwowy, kilka cienkich plastrów mięsa nałożonych na siebie, oranda katsu - z serem żółtym w środku, menchi katsu -smażony na głębokim tłuszczu z mięsa mielonego, katsu bento -obiad w pojemniczku, którego głównym składnikiem jest kotlet tonkatsu, katsu sando -kanapka z chleba tostowego z kotletem, kare katsu -japoński sos curry z kotletem i ryżem i chikin katsu -kotlet z mięsa kurczaka.



Chrześcijaństwo w Nagasaki

   Nagasaki to miasto pełne malowniczych wzgórz i pamiątek męczeństwa chrześcijan. Obecnie w prefekturze Nagasaki znajduje się ok. 130 kościołów. Najbardziej znany kościół Oura, najstarszy w Japonii w zachodnim stylu, oraz katedra Urakami wybudowana przez wiernych w 1895 roku, zniszczona przez bombę atomową zrzuconą na Nagasaki. Cudownie ocalał jej dzwon, który obecnie wybija godzinę kilkakrotnie w ciągu dnia.
Bardzo ciekawa jest historia chrześcijaństwa w Nagasaki.
Św. Franciszek przybył do Kagoshimy w 1550 roku i zaczął ewangelizować Japonię, począwszy od Hirado. Po kilkudziesięciu latach jego nauki rozprzestrzeniły się na wyspie Kiusiu. Pod koniec XVI wieku wrogość i niechęć wobec chrześcijan przerodziły się w prześladowania, które trwały do 1854 roku. Chrześcijanie zeszli do podziemi. Wielu z nich zostało złapanych i poddanych okrutnym torturom. Ukrywali się w wiejskim regionie Sotome położonym 30 km od Nagasaki. Rejon Sotome należał do klanu Omura, którego właściciel przyjął chrześcijaństwo. Całe Sotome przeszło chrystianizację. Przez około siedem pokoleń chrześcijanie ukrywali się tam na zboczach góry Sonogi. Z czasem, w wyniku długoletniej izolacji, japońscy chrześcijanie nadali wierze cechy charakterystyczne dla buddyzmu, shintoizmu i wierzeń animistycznych.
W prefekturze Nagasaki jest wiele innych miejsc przebywania ukrytych chrześcijan, w wiosce Urakami - dziś dzielnica Nagasaki, na wyspach Goto i Hirado. Nigdzie indziej jednak nie było tak wiele przypadków szpiegostwa i w rezultacie męczeństwa chrześcijan jak w Sotome. Utworzony, sprawnie działający system szpiegowski sprawił, że to tutaj chrześcijanie musieli najbardziej kamuflować swoją wiarę. Dlatego wierzący zawsze recytowali modlitwy po cichu, a figurki Maryi Panny wyglądały jak wizerunki buddyjskiej bogini miłosierdzia Kannon.
W okresie Edo chrześcijanie z Sotome zdołali ustrzec wiary między innymi dzięki temu, że zgłaszali swą przynależność do buddyjskich świątyń  i widnieli jako ich parafianie. Jednym ze szczególnych miejsc na mapie prefektury Nagasaki jest Karematsu-jinja w Sotomecho. Poświęcona ona jest obcokrajowcowi O.Jiwanowi. Na zewnątrz wygląda jak zwyczajna świątynia shintoistyczna, charakteryzuje się brakiem torii, ale tak naprawdę jest to przybytek katolicki.

Więcej zdjęć...