środa, 30 września 2015

Shubun no hi

    Shubun no hi - dzień równonocy jesiennej, w którym środek tarczy słońca obecny jest tyle samo minut nad jak i pod horyzontem, a promienie słoneczne padają na ziemię dokładnie pod kątem 90 stopni do równika. W Japonii dzień równonocy jesiennej w 1948 roku został ustanowiony świętem narodowym. Przed 1948 rokiem był to dzień, w którym oddawano cześć wcześniejszym cesarzom i członkom rodziny cesarskiej.
    Obecnie święto to ma na celu uczczenie pamięci osób, które zmarły. Tego dnia odwiedza się groby zmarłych członków rodziny.
    Shubun no hi trwa 7 dni, trzy dni przed równonocą i 3 dni po równonocy i ma buddyjskie korzenie. Symbolizuje dotarcie do oświecenia poprzez morze życia i śmierci. Nasz świat określany jest jako "shigan" i leży na wschodzie, natomiast świat zmarłych "higan" na zachodzie. W dniu równonocy oba te światy znajdują się bliżej siebie. Z okazji tego święta organizowane są imprezy okolicznościowe w parkach.





































































Więcej zdjęć... 

Gunkanjima



    Gunkanijima, oznacza wyspę -okręt, nazwa geograficzna to Hashima. Na wyspę można dostać się tylko z przewodnikiem dołączając do wycieczek promowych. 
Wyspa zaczęła być zasiedlana pod koniec XIX wieku. Jej lokalizacja pozwalała na dostęp do węgla, który odkryto tam wiek wcześniej. W 1890 roku koncern Mitsubishi zakupił wyspę od prywatnego właściciela i stworzył na niej swoistą enklawę. Oprócz kopalni, w której wydobywano węgiel, na miejscu zbudowano domy mieszkalne, szpital, posterunek policji, sklepy, restauracje, szkolę, pocztę, pachinko. Wszystko to co potrzebne jest do życia górnikom i ich rodzinom. Ponieważ wyspa była niewielka, wybudowano sieć korytarzy w celu ułatwienia przemieszczania.
Wśród pracowników kopalni byli Japończycy, Chińczycy i Koreańczycy. W latach czterdziestych XX wieku wydobycie węgla na Hashimie osiągnęło ponad 400 tysięcy ton rocznie, co przełożyło się na wzrost ludności. Około dwudziestu lat później  populacja ludności zwiększyła się do ponad 5000 mieszkańców. Jednak kilka lat później wyspa zaczęła gwałtownie pustoszeć ze względu  na zmianę głównego surowca energetycznego Japonii -z węgla na ropę. W 1975 roku wyspa opustoszała całkowicie.
Życie na wyspie nie było proste. Ciężka praca w kopalni, zagęszczenie ludności, depresyjna zabudowa bez zieleni. Katorżnicza praca powodowała samobójstwa wśród mieszkańców.
      Od lat siedemdziesiątych kompleks na wyspie stopniowo popadł w ruinę. Obecnie wyspa jest przykładem tzw. miasta -widma. Jej niesamowita, przerażająca atmosfera przyciąga turystów.
Hashima znajduje się na liście obiektów starających się o uzyskanie statusu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2012 roku Gunkanjima pojawiła się w filmie z Jamesem Bondem "Skyfall".
Gunkanjima skrywa również mroczne tajemnice. Dla Japończyków jest symbolem prężnego uprzemysłowienia lecz w oczach Koreańczyków miejscem eksploatacji i upodlenia tysiąca robotników przemysłowych. Wyspa oraz sześć innych stanowisk zgłoszonych na listę UNESCO korzystało z pracy 60 tysięcy koreańskich robotników przymusowych siłą zgarniętych do japońskich kopalń i zakładów przemysłowych pod koniec kolonialnego  zwierzchnictwa Tokio nad półwyspem koreańskim w latach 1910-45. W latach swego rozkwitu, wyspa licząca 16 akrów była najgęściej zaludnionym miejscem na ziemi, mieszkało tam 5000 ludzi. Robotnicy mieszkali po osiem osób w jednym pokoju, jako ubrania otrzymywali worki po ryżu. Ciężka była praca w kopalni, wyczerpująca, ciągłe zagrożenie wybuchem metanu. Co miesiąc ginęło około pięciu górników. Żyli w atmosferze beznadziei i smutku. Wyspę otaczał 4 metrowej wysokości mur. Wielu nie wytrzymywało psychicznie i skakało do wody, chcąc dotrzeć do sąsiedniej wyspy . Ginęli w odmętach fal. Umierali z przemęczenia i niedożywienia. W sumie na wyspie zmarło około 1300 robotników.
W 1974 roku wyspę opuściła ostatnia osoba, kopalnia została zamknięta.
W 2009 roku z inicjatywy władz Japonii Hashima została wpisana do wykazu obiektów przemysłowych z Kiusiu i Yamaguchi, aby wraz z innymi zabytkami starać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomysł ten wzbudził wiele kontrowersji w Korei Południowej. Minister Spraw Zagranicznych tego kraju zaprotestował, ze względu na wykorzystywanie jeńców wojennych i pracowników przymusowych z Chin i Korei Południowej.
Więcej zdjęć...