poniedziałek, 29 lutego 2016

Kumamoto castle

      Dominujący nad centrum miasta na wysokim wzgórzu zamek został wzniesiony z rozkazu Kato Kiyomasa wojownika, który walczył po stronie Tokugawy Ieyasu w decydującej bitwie pod Sekigaharą w 1600 roku. Za swoją lojalność nagrodzono go większością terenów dzisiejszego Kumamoto. Zamek ukończono w 1607 roku w wyjątkowo krótkim czasie. W przeciwieństwie do wielu zamków o wystroju pałacowym, takim jak Himeji, Kumamoto  jest  przede wszystkim twierdzą o stromych murach nie do zdobycia. Pierwotnie miała ona 49 wież i 29 bram, ale w 1877 roku została niemal doszczętnie zburzona podczas wojny Seinan. Wprawdzie główny donżon odbudowano w 1960 roku w mniejszych rozmiarach i z betonu zbrojonego, jednak bez trudu można sobie wyobrazić jak złowrogie wrażenie musiała wywoływać oryginalna budowla.
Więcej zdjęć...


Posted by Picasa

Kumamoto

     Miasto w zachodniej części Kiusiu. Za czasów szogunatu rodu Tokugawa (1603-1868) ważna siedziba władzy. Z tamtych czasów pochodzi główna atrakcja Kumamoto, jeden z największych zamków w Japonii.
Inne zabytki oraz część handlowa miasta skupiają się na południe od zamku, na obszarze dawnej zamkowej dzielnicy rzemieślników i kupców.
Długowieczność mieszkańców Kumamoto przypisywana jest ich radości życia i zdrowej diecie, na którą składają się m.in karashi renkon - smażony w głębokim oleju korzeń lotosu nadziewany musztardowym miso i liczne odmiany sake produkowane z wody podobno oczyszczanej przez tutejszą wulkaniczną glebę.
Kumamon, to maskotka reprezentująca prefekturę Kumamoto. Jest uznawany za najbardziej popularnego japońskiego misia. Swoim wyglądem przyciąga rzesze fanów. Miś o czarnym ciałku, czerwonych policzkach i wielkich oczach zajął pierwsze miejsce w konkursie na postać promującą dany region w Japonii. Kumamon powstał 12.03.2010 roku w celu promocji prefektury Kumamoto, słynącej z natury, naturalnych produktów i krateru pozostałego po wulkanie Asa. Nazwa Kumamon wywodzi się z połączenia znaku kanji używanego w nazwie prefektury "kuma"- niedźwiedź z "mon", które jest dialektem słowa mono-rzecz. Z początku Kumamon był słabo rozpoznawalny, nawet w swoim regionie, dlatego przełomem okazała się decyzja rządu Kumamoto, aby pokazać misia w Osace. Reklama spowodowała, że ludzie zaczęli mówić o Kumamonie a jego popularność zaczęła rosnąć, stając się najbardziej rozpoznawalną maskotką w Japonii, pokonując 349 przeciwników. Obecnie w sklepach można nabyć koszulki, torby, słodycze z wizerunkiem sympatycznego misia.
Więcej zdjęć...