czwartek, 12 marca 2015

Wulkan Fugendake w Unzen

        Wulkan Fugendake, to stratowulkan, na wyspie Kiusiu. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1995 roku. Składa się z trzech nakładających się na siebie stratowulkanów. Jego najwyższe wierzchołki to Fugendake 1359m n.p.m. i Heisei-Shinzan 1486m n.p.m.
Pierwsza erupcja miała miejsce w  1792 roku. Była to największa erupcja w historii Japonii. Z Fugendake wypłynął wylew dacytowej lawy. W następstwie nagłego zapadnięcia się wschodniego zbocza kopuły lawowej, Mayczyama w wyniku posterupcyjnego trzęsienia ziemi powstała ogromna lawina gruzu i megatsunami. Na skutek uderzenia fali morskiej o wysokości 100 metrów na wybrzeżu zginęło 14524 mieszkańców wiosek.
Ponowne wstrząsy sejsmiczne rozpoczęły się w  listopadzie 1990 roku. W maju 1991 roku pojawiły się wylewy lawy. Ewakuowano około 12000 ludzi z pobliskich regionów.
3 czerwca 1991 roku wulkan wybuchł gwałtownie. Spływ piroklastyczny dotarł na odległość 4,5 km od wulkanu, zabijając 45 naukowców i dziennikarzy. Pomiędzy 1991 rokiem a 1995 ze zbocza wulkanu zeszło 10000 gorejących chmur. Wulkan przestał być aktywny pod koniec 1995 roku.
Więcej zdjęć...


Park Glovera

       Po otwarciu portu dla handlu z Zachodem w drugiej połowie XIX wieku, Nagasaki stało się bogatym i eleganckim miastem. Osiedlało się coraz więcej cudzoziemców, którzy potrzebowali odpowiednich domów. Wiele wzniesionych wówczas kamienno-drewnianych siedzib przetrwało do dziś na terenie parku Glovera.
Najbardziej znaną rezydencją w stylu europejskim jest Dom Glovera z 1863 roku.
Thomas Glover był Szkotem. Przybył do Nagasaki w 1859 roku jako przedstawiciel handlowy, by zająć się handlem herbatą i jedwabiem. Działak z wielkim rozmachem. Za sprawą swego przyjaciela-księcia Hiribunii Ho, włączył się również w wewnętrzną politykę Japonii. Dzięku niemu młodzi przeciwnicy szogunatu odbywali podróże do Europy zachodniej.  Również on zaopatrywał opozycję w broń, nie tylko amunicję i karabiny ale działa, a nawet okręty wojenne budowane w szkockich stoczniach. Dzięki jego pomocy obalono zbrojnie w 1868 roku rządy Szoguna i władzę objął cesarz. Japonia szybko zmieniła się z feudalnego kraju w przemysłową potęgę. Został doradcą Yataro Iwasaki, założyciela stoczni Mitsubishi.
Podobno Glover przeżył tragiczny romans z gejszą Maki, który stał się inspiracją dla Giacomo Puciniego przy tworzeniu opery "Madame Butterfly".
Thomas Glover sprowadził do Japonii pierwszy parowóz. Był nietuzinkowym brytyjskim przedsiębiorcą. Zajmował się górnictwem węglowym,importem herbaty, prowadził stocznię remontową i założył browar.
        Inne ciekawe budynki położone na terenie ogrodów to dom Ringera, stojący na kamiennych fundamentach sprowadzonych z Władywostoku. Fryderyk Ringer był brytyjskim kupcem, zajmował się handlem herbatą.
        Piękny jest również dom Walkera z prywatnym ogrodem i halą, w której przechowywana jest platforma używana podczas święta Kunchi.
Więcej zdjęć...


Unzen Jigoku

      Jigoku - gorące źródła położone w Unzen. Już w okresie Meji, kurort Unzen był pierwszym ośrodkiem turystycznym gdzie przebywali goście z Japonii i Europy, by leczyć dolegliwości reumatologiczne i dermatologiczne.
W naukach buddyjskich Jigoku znaczy piekło. W okresie prześladowań chrześcijan do skalnych kotłów z siarczaną kipielą wrzucono żywcem trzydziestu chrześcijan.
Źródłem powstania tych zjawisk jest magma z zatoki Tochibana. Wysoka temperatura i ciśnienie powodują, że gazy wydostają się przez szczeliny skalne. Najwyższa temperatura pary wodnej waha się od 98 do 120stopni Celsjusza. Źródła zawierają jony żelaza, siarczan, glinu. Para wydobywająca się z fumaroli sprawia, że w całej okolicy unosi się mało przyjemny zapach siarki i ogromna ilość pary. Okoliczne skały i roślinność zabarwiają się na żółto.
Większość hoteli w Unzen posiada własne łaźnie z wodą z gorących źródeł.
Więcej zdjęć...