piątek, 24 kwietnia 2015

Kujukushima

        Park Narodowy Saikai utworzono w 1955roku. Obejmuje on ochroną północno-zachodni odcinek wyspy Kiusiu. W skład parku wchodzą trzy obszary Kujukushima, Hiradoshima i Ikitsukijima, razem około 400 wysp.
Pod nazwą Kujukushima kryje się 208 wysp. Jest to największe skupisko wysp na zachodnim wybrzeżu półwyspu Kitamatsuura.
Wyspy należą do miasta Sasebo. Dwie największe wyspy to Kuro-shima 650 mieszkańców i Taka-shima 250 mieszkańców. Na te wyspy można popłynąć promem.

        Pozostałe wyspy są niezamieszkałe przez człowieka. Można je oglądać  z pokładów statków wycieczkowych. Widoki jak z bajki, wyspy maleńkie i duże, biały piasek plaż, pochylone drzewa, wszystko otoczone szmaragdową wodą. Niedostępne i niezamieszkałe dzięki czemu jest tam naturalnie, spokojnie i tajemniczo.
Więcej zdjęć...



Pachinko

      W Nagasaki, gdzie mieszkamy co kilkanaście metrów znajdują się wielkie salony Pachinko. Podobno, co czwarty Japończyk korzysta z tej rozrywki.
Kilka pięter wypełniają ustawione w rzędach automaty. Gracz kupuje metalowe kulki, wprowadza do automatu, steruje siłą ich wystrzeliwania. Kulki staczają się, jeśli trafią do otworu w środku jest szansa na wygranie kolejnych. Można je potem wymienić na kolejne lub na nagrody rzeczowe. Ponieważ japońskie prawo zakazuje gier na pieniądze, gracze otrzymują nagrody rzeczowe, które kilka metrów dalej można wymienić na pieniądze.
Historia tej gry nie jest całkowicie wyjaśniona. Początkowo była to gra domowa. Później wprowadzono maszyny, w której dzieci wygrywały słodycze, ołówki. W latach dwudziestych gra zyskała popularność wśród dorosłych a w osiemdziesiątych maszyny zostały zintegrowane z komputerami.
Grają wszyscy, młodzież, kobiety, mężczyźni w czarnych garniturkach, emeryci. Ogłuszający hałas wydobywający się z automatów, kolorowe lampy LED, efekty świetlne, głośna muzyka.
Japończycy siedzą jak zahipnotyzowani i grają. To chyba ich ucieczka od otaczającej rzeczywistości.