wtorek, 14 kwietnia 2015

Świątynia Kameoka-jinja

    Świątynia położona u podnóża zamku Hirado, na terenie parku Kameoka.
W 1880 roku obok zamku Hirado, zbudowano cztery małe kapliczki. Każda poświęcona innemu bóstwu. W późniejszych czasach kapliczki zostały połączone w jedną świątynię pod nazwą Kameoka-jinja.
Nad wejściem do głównego gmachu świątyni umieszczony jest powróz upleciony ze słomy ryżowej. W świątyniach shinto powróz taki zawiesza się nad wejściem do świątyni, oddzielając część świętą od świeckiej.
Na wsiach powrozy takie umieszcza się nad drzwiami domów aby odpędzić złe duchy.

 

Świątynia Shofukuji

      Świątynia należy do buddyjskiej szkoły zen-obaku. Założona w 1677 roku. Jest to pierwsza świątynia zen w Nagasaki.
Buddyzm powstały w Indiach, dotarł do Japonii przez Chiny i Koreę w XV wieku. W ciągu stuleci rozwinęło się wiele odłamów tego systemu filozoficzno-religijnego. Relacje między nową religią a shintoizmem nie zawsze się układały mimo, że buddyzm przejął wiele elementów rodzimego kultu.
Buddyjskie miejsca kultu, o nazwach z końcówkami-hi lub -dera, na ogół nazywa się świątyniami. Zespoły składają się z głównej sali, czasami pagody, cmentarza, budynków używanych przez mnichów, czasami jest również kapliczka shinto.
Układ japońskiej świątyni zen wywodzi się ze schematu chińskich świątyń z czasów dynastii Song.
Zasadniczy plan jest osiowy i symetryczny. Główne budynki ustawione są w linii prostej. Te budynki to Sammon -brama główna,Butsuden-sala Buddy, sala nauczania Hatto. W praktyce, główne budynki z reguły otacza miasteczko różnych budowli, które zacierają pierwotny plan. Na teren zespołu wchodzi się przez most nad sadzawką lub strumieniem, który symbolizuje przejście ze świata ziemskiego do świata Buddy. Budynki są ładne, wyglądają zwyczajnie. W zamierzeniu mają one pomóc w oczyszczeniu umysłu od doczesnych złud i w osiągnięciu oświecenia.
Więcej zdjęć...