sobota, 24 grudnia 2011

Tradycyjna medycyna chińska


W zapiskach znalezionych na kościach i pancerzach żółwi z ponad 3000 lat temu odnaleziono informacje dotyczące medycyny chińskiej. Podczas panowania dynastii Zhou znane były cztery techniki diagnozowania chorób-oglądać, słuchać, pytać i badać puls. W tym czasie stosowana już była akupunktura i operacje.  Za panowania dynastii Han chirurgia była już na wysokim poziomie a za panowania dynastii Song, aby  pomóc studentom w praktykowaniu akupunktury zaprojektowano mapę i model punktów ciała człowieka. Medycyna chińska liczy sobie ponad 5000 lat.Chińczycy dostrzegają głęboki związek człowieka z naturą. Tradycyjna medycyna opiera się na ziołolecznictwie, akupunkturze, masażach i odpowiedniej diecie. Chińczycy w dalszym ciągu doskonalą technikę sporządzania leków roślinnych, opracowują metody uprawy ziół, ich suszenie, fermentacje czy prażenie. W żadnym innym kraju poza Chinami terapeutyczne zastosowanie ziół nie osiągnęło tak wysokiego poziomu. W dzisiejszych czasach specjaliści medycyny zaznaczają, że tradycyjna medycyna chińska i stosunkowo młoda medycyna zachodnia często się uzupełniają. W chińskich aptekach  preparaty ziołowe przygotowuje się według recepty. W ich skład wchodzą zioła, a nawet suszone części różnych zwierząt .Obecnie wiele osób w Chinach leczy się samodzielnie. Nie ma tam też typowych leków na receptę. W aptece można kupić wszystko, nawet antybiotyki sprzedawane są bez recepty. Jeżeli są jakieś wątpliwości przeprowadza się wideokonferencję z dyżurnym lekarzem. Chińskie preparaty mają gorzki smak, wg. chińskiej medycyny taki smak powinien być. W Chinach istnieje zwyczaj picia ciepłej wody przed posiłkiem. Wg.chińskiej medycyny występujące w tym kraju silne wiatry sprzyjają gromadzeniu się zimnego powietrza w żołądku. Ciepła woda powoduje wygonienie tego powietrza. Obecnie młodzi Chińczycy preferują medycynę zachodnią - szczególnie przy przeziębieniach. Starsi wolą tradycyjne metody leczenia. Statystyczny Chińczyk wcale nie cieszy się lepszym zdrowiem niż Europejczyk.
Więcej zdjęć...

Hangzhou.


Marco Polo nazwał Hangzhou "najwspanialszym i najdoskonalszym miastem na świecie, w którym można zaznać tak wiele radości, że ma się wrażenie wstąpienia do raju". Uczucie to potęguje słynne Jezioro Zachodnie (Xi Hu), otoczone z trzech stron przez zielone wzgórza. Urocze wysepki, świątynie, pawilony, ogrody, drogi na grobli i łukowe mosty tego akwenu sięgają czasów dynastii Tang. Misto. Hangzhou rozciąga się na brzegach Jeziora Zachodniego. Podczas pobytu nad jeziorem można spacerować wzdłuż brzegów i grobli. Akwen otacza nadbrzeżna promenada. Po jeziorze  można pływać drewnianymi łodziami wiosłowymi - każdy dostaje własne wiosło, małymi dżonkami i promami. Na środku jeziora  położona jest wyspa Xiao Ying Zhou - Wyspa Małych Mórz. Została usypana podczas pogłebiania dna. Jak mówi chińskie przysłowie jest "wyspa na jeziorze, jeziorem na wyspie". Wyspa ma kształt koła z czteroma szprychami a jej mosty i groble tworzą cztery jeziora porośnięte lotosem.
Więcej zdjęć...

Dalian nocą.


Dalian - liczba mieszkańców tego miasta przekracza już sześć milionów. Maisto ładne, dużo parków, plaże. W 2015 roku  zostanie ukończona budowa trzech pierwszych linii metra. Największy port morski w północnych Chinach. Sklepy z najnowocześniejszą elektroniką obok budki wróżbity i apteki z tradycyjną medycyną chińską. Młodzi Chińczycy ubrani tak jak ich rówieśnicy  na całym świecie. Do Chin przeniosły się fabryki największych koncernów odzieży. Stroje słynnych projektantów kopiuję się tutaj błyskawicznie. Handel kwitnie,malutkie sklepiki, bazary, targowiska, stragany. W mieście mają swoje siedziby międzynarodowe firmy Intel, IBM, Sony, Siemens. Działa ponad 700 firm informatycznych, jest już ponad 13,3 tysiąca przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. Dalian posiada 23 szkoły wyższe. W tym mieście jest wszystko to czego potrzebuje biznes. Produkuje się lokomotywy, sprzęt rtv, agd, części do samochodów, maszyny. Projektowane i produkowane jest oprogramowanie, czipy, procesory. Swoje oddziały maja tu wszystkie chińskie banki. Supernowoczesne wieżowce, kilkupoziomowe skrzyżowania wielopasmowych autostrad.
Polak słysząc o Chinach najczęściej pomyśli o chińskim murze, sztukach walki, tradycyjnej chińskiej medycynie, znanej kuchni. Poznanie Chin od ich prehistorii po dzień dzisiejszy, chińskiej cywilizacji, filozofii, kultury nie jest możliwe, a rok pobytu w tym kraju to stanowczo za mało.
Więcej zdjęć...