piątek, 24 października 2014

Złote korony Silla Gyeongju

      Jednym ze wzbudzających największy zachwyt zabytków kultury państwa Silla są znalezione w mieście Gyeongju i jego okolicach, złote korony, symbol władzy królewskiej. Odkryto je pod kopcami grobowców władców Silla. Choć traktowane przede wszystkim jako dzieło sztuki i świadectwo wysokiego kunsztu artystów, którzy je wykonali, budzą zainteresowanie badaczy, usiłujących  znaleźć dzięki ich symbolice klucz do rozwikłania kwestii związanych z wczesnym okresem dziejów Silla. Największą zagadką jest sprawa pochodzenia dynastii królewskiej, moment wyłowienia się domu panującego, sprawa dziedziczenia w jego obrębie i roli kobiet w tym procesie. Pierwszą złotą koronę wydobyto przypadkiem w roku 1921 ze zrujnowanego kopca nazwanego od znaleziska, Grobowcem Złotej Korony. Grobowiec ów zawierał ponad 40 tyś.innych cennych przedmiotów. W 1924 i 1926 roku w kolejnych dwóch kopcach-Grobowcu Złotych Dzwoneczków i Grobowcu Szczęśliwego Feniksa, znaleziono dwie inne korony. Po wojnie w latach 1973-1975 rozpoczęto zakrojone na szeroką skale prace wykopaliskowe w tzw. Parku Kurchanów. W Grobowcu Niebiańskiego Rumaka odkryto kolejną złotą koronę, a wkrótce potem koronę z podwójnego grobowca nr 98.
Typowa złota korona Silla składa się z obręczy, z której wyrastają trzy pionowe elementy, jeden centralnie, dwa po bokach, przypominające kształtem pień drzewa z odchodzącymi poziomo trzema lub czterema parami gałęzi. W tylnej części, po prawej i lewej stronie doczepione są ukośnie dwa elementy z odchodzącymi naprzemianlegle wypustkami, przypominającymi kształtem rogi jelenia. Do obręczy dołączone są także dwa lub więcej wisiory. Zarówno do obręczy jak i do elementów pionowych przymocowane są drucikami okrągłe złote blaszki-jadeitowe paciorki w kształcie kłów tygrysa. Razem z koroną lub wymiennie noszono czapki ze złotego filigranu, do których z przodu doczepiano element przypominający kształtem rozłożone ptasie skrzydła.
Znany koreański badacz  Gim Byeongmo, pokusił się o przypisanie odnalezionych do tej pory koron konkretnym władcom. Uważa on, że moda na korony nastała wraz z monopolizacją władzy przez ród Gim a więc około 356r. Uznaje się, że liczba gałęzi odchodzących od pnia oznacza pokolenie rodu królewskiego. Dwie spośród pięciu koron miały cztery gałęzie, a że królowie Soji i Jijeung byli kuzynami, im właśnie przypisuje się korony z Grobowca Niebiańskiego Rumaka i Grobowca Złotych Dzwoneczków. Ciekawostkę stanowi fakt, że złota korona z grobowca nr 98 spoczywała w kopcu kryjącym pochówek kobiety. Wielu badaczy sugeruje, że w Silla zwłaszcza we wczesnym okresie, władza mogła być jeśli nie dziedziczona przez kobiety, to przynajmniej przekazywana w linii żeńskiej, gdyż kroniki często wspominają o dziedziczeniu tronu przez królewskich zięciów. Kobiety mogły sprawować funkcje szamanek i łączyć je z władzą świecką, mężczyźni natomiast pełnili przy nich funkcje wojskowe.

Wakacje.


    Już po wakacjach w Polsce. Od dwóch tygodni jestem w Korei. Czas szybko mija. Dwa cudowne tygodnie spędzone z Adamem w Korei. Potem w Polsce, dużo pracy, problemów jeszcze więcej. Najpiękniejsze chwile z dziećmi i wnukami. Takie życie, nie na wszystko mam wpływ.
Więcej zdjęć...
Więcej zdjęć...