czwartek, 16 kwietnia 2015

Zamek Hirado

       Zamek Hirado był własnością rodu Matsuury. Został zbudowany w 1599 roku. W 1613 roku został spalony. Sto lat później rozpoczęła się odbudowa, która trwała 15 lat. Ród Matsuury mieszkał w posiadłości aż do 1871 roku.
Z okien zamku na najwyższej kondygnacji  roztacza się widok na zatokę, port i okoliczne wyspy.
W zamku znajduje się muzeum ze zbiorem artefaktów należących do rodziny Matsuury.
Zachowała się oryginalna zbroja noszona przez Hiramu Matsuury oraz miecz.
Pierwsze zamki japońskie powstawały już w VII wieku. Najczęściej budowano je w miejscach o znaczeniu strategicznym.
Zamek Hirado został odbudowany i zrekonstruowany w 1962 roku. Z zewnątrz wygląda pięknie. Po przekroczeniu wejścia głównego rozczarowuje. Zwykła klatka schodowa z salami wystawowymi, liczne gabloty i wystawy opisujące historię zamku, podłoga pokryta linoleum.
W wydaniu japońskim wnętrza nie przypominają wnętrz zamkowych.

Więcej zdjęć...


Dzień dziecka w Japonii

     Każdy kto podróżuje po Japonii w drugiej połowie kwietnia i na początku maja, może zobaczyć ogromne proporce przedstawiające kolorowe karpie, wykonane z papieru lub tkaniny, uformowane w długi rękaw. Karpie przyczepiane są do tyczek i mocowane na dachach domów. Dla każdego chłopca w rodzinie przypada jeden karp.
Karp stał się symbolem Święta Chłopców, ponieważ Japończycy uznają go za rybę pełną energii, siły, odwagi i zdolną osiągać wysoko postawione cele.
Tango-no Sekku - to japońskie święto obchodzone 5 maja i do 1948 roku było to święto chłopców, podobnie jak 3 marzec to święto dziewczynek. Od 1948 roku święto to nazywa się Dniem Dziecka - kodomo-no Hi. Jednakże większość japońskich rodzin nadal obchodzi ten dzień tradycyjnie, czyli jako Święto Chłopców.
Współczesny sposób obchodzenia tego święta zachował wiele tradycyjnych rytuałów. We wnętrzach domów urządza się specjalne wystawy, zwane gogatsu-ningyo, które umieszcza się w pokojach gościnnych. Wśród dekoracji są miniaturowe hełmy, komplety zbroi, miecze, strzały, proporce z herbami rodowymi i lalki wojowników.
W dniu Święta Chłopców dziewczynki są gośćmi swoich braci. Rodzice w tym dniu obdarowują dzieci tradycyjnymi przysmakami - słodkimi ryżowymi kluskami i ryżowymi ciasteczkami.