Świątynia Kitano Kurume
Świątynia poświęcona Sugawarze Michizane. Zbudowana w 1054 roku w Kurume.
Sugawara Michizane urodzony w 845 roku, to japoński polityk, dworzanin, poeta i kaligraf, żyjący w okresie Heian. Z jego dzieł zachowały się dwa tomy poezji spisanej w języku chińskim oraz historia Japonii. Pochodził z rodziny uczonych. Został profesorem w 877 roku. Następnie w 886 roku został gubernatorem prowincji Sanuki na wyspie Sikoku. Cztery lata później powrócił do Kioto. Zdobył zaufanie cesarza Udy, który mianował go naczelnikiem cesarskiej kancelarii. Sześć lat później awansował na członka Wielkiej Rady Stanu na stanowisko zastępcy wielkiego władcy. W 899 roku został ministrem. Odmówił udania się z misją dyplomatyczną na dwór Tangów i przekonał cesarza o bezcelowości wysyłania takich poselstw, co doprowadziło do czasowego zerwania kontaktów między Japonią a Chinami. Prawdopodobnie ten krok był spowodowany obawą przed utratą dotychczasowej pozycji na rzecz rosnącego w siłę rodu Fujiwara. Za sprawą fujiwarowskich intryg w 901 roku, Michizane został oskarżony o zdradę stanu i zesłany na Kiusiu, gdzie zmarł.
Po jego śmierci na dwór cesarki i ród Fujiwara spadły liczne klęski, co odczytano jako mszczenie się jego ducha zza grobu.
Chcąc obłaskawić zmarłego w 923 roku zrehabilitowano go i przywrócono wszystkie godności. Został także deifikowany jako bóg nauki, literatury i kaligrafii pod imieniem Tenman.
Do dziś w Japonii znajduje się wiele chramów poświęconych Michizane Sugawarze, w których młodzież modli się przed egzaminami do szkół.
Według legendy, podczas pogrzebu Sugawary trumnę na wozie ciągnęły dwa woły. Jeden z nich położył się i nie chciał dalej iść. To spowodowało, że wóz został zatrzymany a zmarły pochowany właśnie w tym miejscu.
Na terenie świątyni Kitano, obok wejścia do sali głównej znajdują się kamienne posągi dwóch wołów.
Więcej zdjęć...