Kioto cz. IV - Zamek Nijo-jo
Zamek Nijo-jo nie zalicza się do wielkich twierdz Japonii, ale znany jest ze względu na bogaty wystrój wnętrz i tzw słowicze podłogi, ułożone w taki sposób, aby gwoździe ocierające się o siebie wydawały łagodny, ostrzegawczy pisk.
Zespół pałacowy zbudował szogun Tokugawa Ieyasu dla podkreślenia potęgi i bogactwa nowo utworzonego szogunatu w Edo. Wnuk Ieyasu,Iemitsu przewidując wizyty cesarza, zlecił najlepszym malarzom ze szkoły Kano wykonanie malowideł w sali audiencyjnej.
Zamek częściowo został ukończony na wiosnę 1603 roku. Wprawdzie Ieyasa rezydował głównie w Edo, potem w Sumpu, jednakże gdy odwiedzał Kioto jego siedzibą stawał się zamek Nijo-jo. Także jego syn i wnuk korzystali z zamku a nawet go rozbudowali. Dodali m.in pięciopiętrową wieże z dawnego zamku Hideyoshiego w Fushin. Nowe budowle powstały w 1629 roku, kiedy cesarz Go-Mizunoo odwiedził szoguna Ienitsu. Przybywający cesarz otrzymał specjalnie zbudowany pawilon Miyukgoten. Małżonka cesarza, siostra szoguna Kazuko zamieszkała w pobudowanym Chugu-goten. Dworzanie zaś umieszczeni zostali w nowym otsugi-goten. Iemitsu nie raz odwiedzał zamek. Jego ostatnia wizyta miała miejsce w 1634 roku. Wiadomo, że wydał wtedy wielkie przyjęcie, rozdał 19 kg srebra oraz przyznał czasowe ulgi podatkowe mieszkańcom Kioto.
W zamku Nijo-jo Tokugawa Yoshinobu -15 szogun tego rodu, naradzał się ze swoimi zwolennikami jak zachować się w sytuacji, gdy w kraju trwała wojna domowa, cudzoziemscy politycy wymuszali na rządzie japońskim coraz to nowe traktaty, cesarz zaś powoli zaczął się domagać coraz większego udziału władzy. Ostatecznie Yoshinobu przekazał władzę cesarzowi i rozpoczął życie jako prywatny człowiek. Tymczasem zamek Nijo-jo przejął cesarz. Początkowo mieściła się tam siedziba Rady Stanu, potem zamek niszczał opuszczony, następnie ulokowano w nim wojsko.
Dopiero w 1885 roku zamek zyskał status cesarskiej rezydencji i został odnowiony. Gdy zmarł książe Katsura, przeniesiono na teren zamku budynki jego rezydencji i ustawiono w miejsce wieży głównej, która spłoneła od uderzenia pioruna. Ogien pochłonął również główny pałac Honmaru.
Podczas koronacji cesarza Taisho w 1915 roku zbudowano pawilon mieszczący tron. W chwili obecnej wejście na teren dawnego Honmaru nie jest dostępne dla zwiedzających. Można zwiedzać Ninomaru, ale nie można fotografować. Do Ninomaru prowadzi piękna brama Karamon, dalej budynek Ninomaru, który jest zbudowany w typowym samurajskim stylu.
Inne ciekawe obiekty to:
Tozamurai -pełniący rolę poczekalni dla dostojników
Shikidai -pawilon przyjęć doradców
Ohirama -oficjalny hall przyjęć
Sotetsu no ma -pasaż
Kuroshoin - do pracy i nauki
Shiroshoin -sypialnie
Szczególnie ciekawy jest pawilon Ohirama You no na, w którym ściany i sufit ozdobiły dzieła malarstwa znanej szkoły Kano.
W chwili obecnej przypuszcza się, iż w podziemiach zamku kryje się tajemne przejście od zamku do do świątyni buddyjskiej sekty Jodo o długości ok 3,5 km.