środa, 30 grudnia 2015

Sake

      Sake, to japoński napój narodowy. Trunek poważany, otoczony ceremoniałem, szanowany.
Sake, potocznie określa się jako wódkę z ryżu lub wino ryżowe, ale nie jest to prawdą. Nie jest to wódka ryżowa, nie jest poddawana destylacji ani wino, nie fermentuje się owoców a ziarno. Jej produkcja najbardziej przypomina warzenie piwa, choć sake nie jest piwem.
      Najlepsze określenie to napój alkoholowy na bazie ryżu. Samo kreślenie sake to japońskie słowo alkohol i najpopularniejszy japoński trunek warzony z ryżu to nihonshu.
      Przyjmuje się, że japońska historia sake liczy ponad 2000 lat. Pierwsze sake było produkowane na potrzeby własne lub wioski i długo  pozostawała ona trunkiem niższych warstw społecznych. W XIV wieku sake staje się trunkiem bardziej rozpoznawalnym a w wieku XVII i XVIII sake doceniają ludzie wyższych stanów. Przybywa też manufaktur produkujących . Druga połowa XIX wieku to początek japońskich przeobrażeń. Usprawnia się produkcje zastępując płócienne worki używane do wyciskania sake z ryżowej pulpy-prasami, wprowadza się drożdże. Rozwój przerwała II wojna światowa, gdyż spadła uprawa ryżu. Po kryzysie do pulpy zaczęto dodawać cukier i spirytus rektyfikowany. Kilkadziesiąt lat temu zaczęto używać drewnianych beczek, wprowadzono nowe techniki warzenia, nowe gatunki ryżu i drożdży.
      Obecnie w Japonii powstaje wiele rodzajów sake. Każdy rejon, wioska posiada swoje własne receptury. Obecnie jest ponad 1800 wytwórni sake. Występują duże zróżnicowanie trunku. Najczęściej sake jest bezbarwna, czasami lekko żółta, bywają odmiany barwy mlecznej -nigorizake, wytrawne -karakuchi i słodkie -amakuchi.
Najbardziej ceniona to junmaishu, z własnym alkoholem uzyskanym w wyniku fermentacji.
Masowo produkowana sake ma zazwyczaj przeciętną jakość i sporo dodanego alkoholu. Tu wyróżnia się dwie grupy futsushu -podstawowa i sanzoshu, którą wypija się na ciepło.
Sake posiada od 12-16% alkoholu. Powinna być wypijana jako trunek młody, nie jest przeznaczona do dojrzewania. Spożycie powinno odbyć się najpóźniej rok od wyprodukowania. Wyjątek to postarzana sake -koschu.
      Osobną kwestią są naczynia w jakich serwuje się trunek. Do nalewania służy niewielka ceramiczna flaszka -tokkuri. Tradycyjnie używa się małych  cylindrycznych czarek ochoko.
Przed lokalami produkującymi sake wywiesza się sugitama, kule wykonaną z gałązek kryptomerii japońskiej. Kule są wywieszane w dniu, w którym rozpoczyna się okres fermentacji. Gdy sugitama zmieni kolor na brązowy oznacza to, iż sake jest już gotowa do spożycia.


Urodziny cesarza Japonii

Urodziny Cesarza -święto narodowe w Japonii, przypadające w dniu urodzin panującego monarchy. Obecnie jest obchodzone 23 grudnia w dniu urodzin Cesarza Akihito.
23 grudnia odbywa się specjalna ceremonia w Pałacu Cesarskim w Tokio. O godzinie 9.30 uroczyście jest otwierana brama Pałacu i chętni mogą wejść na jego teren. Punktualnie o godzinie 10.20 na balkonie pałacu pojawia się cesarz ze swoją rodziną.
Obecnie panujący cesarz Akihito, pochodzi z najstarszej dziedzicznej dynastii świata. W/g tradycji jest 125 monarchą zasiadającym na Chryzantemowym Tronie.
W/g "Księgi dawnych Wydarzeń", pierwszy cesarz Dżimmu, objął władzę w 660 r. przed naszą erą i był potomkiem bogini słońca Amaterasu.
Obecny cesarz, to symbol państwa i jedności narodu. Cesarz nie ma żadnej realnej władzy, pełni wyłącznie funkcje ceremonialne i reprezentacyjne. Również członkowie rodziny cesarskiej nie biorą udziału w życiu politycznym. Do obowiązków pary cesarskiej należy odwiedzanie przedszkoli, domów starców, otwieranie imprez sportowych, podejmowanie wysokich rangą gości zagranicznych. Jego wysokość Akihito, podobnie jak członkowie jego rodziny pozostaje zazwyczaj za murami pałacu cesarskiego. O wszystkich sprawach monarchii decyduje Agencja Dworu Cesarskiego, składająca się z 1,2 tysięcy urzędników. To agencja kieruje każdym krokiem cesarza i jego najbliższych. Akihito jest pierwszym cesarzem, który ukończył uniwersytet. Jako pierwszy z cesarzy pojął za żonę kobietę, która nie wywodzi się z arystokratycznego rodu - Shodę Michiko. Cesarzowa jest autorką wielu utworów waka, tradycyjnej poezji japońskiej, dwóch książek dla dzieci. Cesarska para ma troje dzieci i trzech wnuków.
Japońskimi regaliami cesarskimi są:
- Ośmioboczne Zwierciadło, które oznacza stałą obecność u boku cesarza bogini słońca Amaterasu.

- Krzywe Klejnoty, które są świadectwem doświadczeń zgromadzonych przez boskich przodków cesarza a swą mocą i ostrością symbolizują rozum i wiedzę
- Miecz Trawosiecz, który ma magiczną moc działania w obronie cesarskiego rodu i całego narodu japońskiego.
   W 2002 roku cesarz Akihito z oficjalną wizytą odwiedził Polskę.