wtorek, 31 marca 2015

Świątynia Suwa - Nagasaki

       Pierwsze budynki świątyni Suwa zostały zbudowane w 1614 roku, lecz uległy zniszczeniu podczas pożaru. Przez dłuższy czas miejsce kultu składało się jedynie z czworokąta wyznaczonego przez 4 słupy, powiązane ze sobą słomianą liną. Bogowie zamieszkiwali w obrębie tej przestrzeni. Z upływem czasu zaczęły powstawać budowle trwalsze, murowane z kamiennym ogrodzeniem. Najpóźniej powstała świątynia służąca do przechowywania przedmiotów kultu, przede wszystkim symbolizujących obecność bóstw, np. lustra, miecze. Rozwinęła się z tego koncepcja budowli najskrytszej świętości, która podobnie jak tabernakulum w chrześcijaństwie stała się realnym symbolem boga. Przed tym miejscem składano dary ofiarne. Większy budynek, bezpośrednio sąsiadujący z budowlą ukrywającą to co najświętsze, służy kapłanom do wykonywania czynności kultowych. Na święty teren wchodzi się przez bramę zwaną "torii".
Świątynia Suwa to główna i najstarsza świątynia shinto w Nagasaki. Położona na szczycie lesistego wzgórza.
      Nagasaki było jedynym miastem w Japonii, które utrzymywało wymianę handlową z Europą. Mieszkali tu Portugalczycy, Holendrzy. Świątynię zbudowano po to, by krzewić religię shinto i tym samym wykorzenić resztki chrześcijaństwa.
Żeby podejść do świątyni trzeba pokonać 277 schodów i przejść przez kilka bram torii.
Za oficjalną datę budowy uważa się rok 1857.
Świątynia ocalała podczas zrzucenia bomby atomowej na miasto, natomiast kościoły katolickie zostały zniszczone. Fakt ten został uznany za zwycięstwo religii japońskiej shinto nad chrześcijaństwem.
Świątynia jest gospodarzem corocznego największego festiwalu Kunchi.
Przed głównym budynkiem stoją dwa kamienne lwy. Tradycja głosi, iż jeżeli chcesz pozbyć się nałogu np. palenia papierosów, powinno się przywiązać sznurek do przednich nóg lwa i modlić się.
Każda świątynia shinto posiada pięć niezbędnych elementów:
torii - brama, sando - ścieżka, po której wierni przybliżają się do świątyni, temizuya - pojemnik z wodą  służący do rytualnego obmycia ust i rąk, sohei - stojący przed drzwiami świątyni drewniany podstawek z zawieszonymi na nim złożonymi w charakterystyczny zygzak papierkami i shintai, czyli ciało boga. Jest to przedmiot, pod którego postacią bóstwo jest obecne.
Więcej zdjęć...