niedziela, 13 listopada 2016

Nara - cz. 1






      W samym sercu miasta znajduje się duży park a pagody i klasztory w tym mieście otoczone są zielenią, mchami i danielami, które wyszły z lasów i uważane są za posłańców bogów. To właśnie w miejscu obecnej Nary, na końcu jedwabnego szlaku, powstało Heijo-kyo, pierwsza stolica Japonii /710-84/. Wraz z nią narodziło się silne, scentralizowane państwo i ukształtowała się tożsamość narodowa. Przywieziony z Chin i Korei buddyzm rozkwitł tu pod protektoratem kolejnych władców.
Spacer uliczkami Nary jest jak przeglądanie książek do historii. Kolebka japońskiej tradycji i kultury kryje prawdziwe skarby.
Park Nara utworzony został w 1880 roku z szerokimi trawnikami poprzecinanymi stawami, laskami, alejami. Leży u stóp wzgórza Wakakusa. Daniele i łanie, czczone od zawsze jako wysłannicy bogów wałęsają się zupełnie swobodnie. Można je karmić ciasteczkami shika-senbei.
Tutejsze gatunki zwierząt rogatych m.in. jelenie wschodnie zwane sika, uważa się za skarb narodowy.
Nara zajmuje bardzo ważne miejsce w historii Japonii, to pierwsza stała stolica tego kraju, założona pod nazwą Heijo-kyo /miasto pokoju/ w 710 roku. Wcześniej stolice zmieniały się wraz ze zmianą cesarza. Narę wzniesiono zgodnie z planami, które sprawdziły się przy budowie chińskiego miasta Changan. Przeniesiono tu ważne świątynie związane z poprzednimi władcami Kotuku-ji i Yakushi-ji oraz wzniesiono nową świątynie Todaj-ji. W mieście wybudowano pałace, sanktuaria, budynki użyteczności publicznej, domy, drogi. Buddyzm cieszący się wsparciem kolejnych cesarzy znalazł się w fazie rozkwitu, zachęcając do rozwoju artystycznego i intelektualnego. Dowodem na to jest wielki brązowy posąg Buddy Daibutsu w świątyni Todai-ji. Z biegiem czasu mnisi zaczęli coraz bardziej ingerować w życie polityczne. By zakończyć ten proceder, dwór przeniósł się do Nagaoka-kyo, potem do Kioto. Nara straciła swą pozycję. W czasie wojen domowych miasto doświadczyło wielu napadów i pożarów, które mocno zniszczyły świątynie. Odbudowano je w okresie Kamakura i Edo.
Maskotka Nary to Sento-kun. Stworzony w 2010 roku w celu upamiętnienia 1300 rocznicy Nary jako dawnej stolicy Japonii. Maskotkę zaprojektował rzeźbiarz Satoshi Yabuuchi. Z wyglądu maskotka przypomina skrzyżowanie małego Buddy i daniela.
Więcej zdjęć...

Halloween Nagasaki

     Halloween jest dla Japończyków świętem bardzo atrakcyjnym, kolorowym i widowiskowym.
Co roku młodzi ludzie przebierają się za straszne postacie, ale również za swoich ulubionych bohaterów kreskówek, komiksów.
Cały miesiąc październik jest czasem przygotowań do tego święta. Sklepy dekoruje się wydrążonymi dyniami, na półkach pojawiają się specjalne gadzety, lampiony, stroje.
Dzień 31 października w Japonii oznacza po prostu dobrą zabawę.

Więcej zdjęć...





Taniec gejszy





      Dziś prawdziwe gejsze można spotkać w niewielkich enklawach. Najbardziej znana to Gion w Kioto. Kilka enklaw jest w Tokio.
Liczba prawdziwych gejsz maleje z roku na rok. Wieloletnia tradycja powoli odchodzi w zapomnienie.
W każdą sobotę października w muzeum Dejima w Nagasaki mogliśmy obejrzeć tradycyjne tańce gejsz. W roli gejsz wystąpiły artystki na co dzień występujące w restauracji Kagetsu w Nagasaki.
Niezwykle eleganckie i dystyngowane tańce, oszczędne w ruchach, opowiadające konkretne historie.
Pokaz składał się z dwóch części. W pierwszej tancerka wykonywała taniec z wachlarzem i taniec z parasolem. W drugiej tańczyły obie panie.
Rekwizyty w tańcu pełnią istotną rolę. Każdy wykonywany nimi gest ma określone znaczenie. Przy jego pomocy można ukazać spadające płatki śniegu, wzburzone fale, wyrazić najsubtelniejsze uczucia.
Sam występ dla mnie jako cudzoziemca jest trudny do zrozumienia, ale wyjątkowy.
Więcej zdjęć...