środa, 15 kwietnia 2015

Świątynia Saikyo-ji w Hirado

       Świątynia buddyjska Saikyo-ji położona jest w niewielkim bambusowym lesie. Należy do sekty Tendai, wywodzącej się z chińskiej szkoły buddyzmu mahajamy. W Japonii posiada 421 oddziałów. Pierwsza świątynia Saikyo-ji została zbudowana w VII wieku. W wyniku pożaru w 1534 roku została całkowicie zniszczona. W 1739 roku wybudowano salę główną z drzewa dębowego bez użycia gwoździ. W następnych latach powstawały kolejne budynki.
       Do słynnej trzy piętrowej pagody prowadzi leśna ścieżka, wzdłuż której umieszczono 88 kamiennych posągów.
       Pagoda została zbudowana w 1988 i jest jedną z największych pagód w Japonii, wysokość 33,5 metrów.
       Świątnia Saikyo-ji słynie z corocznego fastiwalu Nakizumo. Tradycja tego festiwalu sięga ponad 400 lat. Nakizumo - dosłownie można przetłumaczyć - płacz dziecka sumo.
       W festiwalu uczestniczą zawodnicy sumo i dzieci w wieku jednego roku. Dwóch zapaśników staje naprzeciw siebie na ringu, każdy trzyma na rękach dziecko. Wszyscy czekają, które dziecko pierwsze zacznie płakać. Wygrywa ten maluch, który pierwszy się rozpłacze, jeżeli oboje to wygrywa ten, który płacze głośniej. Jeżeli dzieci nie płaczą zapaśnicy mogą robić różne miny, jeżeli i to nie pomoże mogą pokazać maskotkę wilkołaka.
Tradycja festiwalu nawiązuje do powiedzenia, że płaczące dzieci rosną szybciej. Ponadto uważa się,  że płacz to oznaka zdrowia a dźwięki wydawane przez dziecko odpędzają złe duchy.

Więcej zdjęć...



Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna