piątek, 16 grudnia 2016

Nara cz XI

     W 708 roku cesarzowa Gemmyo wydała dekret o budowie nowej stolicy na nizinie w prowincji Yamato. Geomaci sprawdzili szczęśliwe miejsce. Od wschodu Narę otaczała rzeka, na południu jezioro, na północy góra i na zachodzie droga. Teren ładny, położony blisko portu Naniwa, pózniejsza Osaka. Stworzono specjalny urząd odpowiedzialny za budowę nowego miasta stołecznego.  Odprawiono modły o pokój miasta i ruszyła budowa. Pierwszy etap zakończył się w 710 roku i od tego czasu cesarze przez kilkadziesiąt lat zamieszkiwali w tym mieście. Przed Narą nie było stolic. Po każdej śmierci cesarza teren, na którym przebywał, był uznany za nieczysty. Za każdym razem opuszczano starą stolicę i tworzono nową.
W czasach świetności, Nara była jednym z największych i najwspanialszych miast Japonii. Zaprojektowana na wzór chińskiego miasta Czang-an /chińska stolica dynastii Tang/.
Narę otaczał mur, w którym prawdopodobnie znajdowało się dwanaście bram, po 3 z każdej strony. Północny fragment miasta o wielkości około 1 kilometra zajmowała dzielnica cesarska. Znajdowały się tutaj kwatery cesarskie, urzędy, biura.
Nara to rządy pobożnych cesarzy i cesarzowych, budowa wspaniałych świątyń i wielki wpływ mnichów buddyjskich.
Narę odwiedza rocznie około 13 milionów turystów. Najczęściej zwiedzane są sławne wielkie świątynie Todaiji, Kofukuji, Kasuga. Jest jednak wiele więcej do zobaczenia. W pobliżu hotelu Nara znajduje się park. W 716 roku na jego terenie wybudowana została świątynia Daianji, która miała pozycję zbliżoną do świątyni Todaiji. Klęski żywiołowe i pożary zniszczyły świątynię. W okresie Meiji, świątynia przestała istnieć a mnisi buddyjscy zostali zmuszeni by powrócić do życia świeckiego. Obecnie na tym terenie znajduje się park i budynek, w którym mieści się małe muzeum, dwa posągi Jizo oraz Chigo-daishi. W 1909 roku na terenach należących do świątyni wybudowano hotel Nara. W 2001 r. ogród został odrestaurowany.
Las Kasugayama leżący obok chramu Kasuga, to najstarszy park narodowy na świecie, oaza pierwotnej przyrody w środku miasta.
Obok hotelu Wellness Asukaji, znajduje się kolejne najbardziej tajemnicze miejsce Nary. Odkryto na tych terenach grób zbudowany w formie piramidy. Prawdopodobnie jest do grób mnicha ze świątyni Todaiji. Podstawa piramidy jest w formie kwadratu o boku 32 metry a wysokość 10 metrów. Piramida nosi nazwę Zu Tou -głowa wieża.
       Dziś spacer ulicami Nary jest jak przeglądanie książki do historii. Kolebka japońskiej tradycji i literatury kryje prawdziwe skarby.
Więcej zdjęć...



Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna