piątek, 17 stycznia 2014

Kimchi



      Koniec października, początek grudnia to w Korei czas kimchi. Ta przystawka pojawiła się w Korei około VII wieku. Początkowo była traktowana jako solone warzywo. W XII w zaczęto dodawać przyprawy. Dopiero w XVIII w głównym składnikiem kimchi oprócz kapusty pekińskiej stała się ostra papryka.
Kimchi - to sfermentowana mieszanka warzyw, podstawą jest kapusta pekińska.Warzywa, soli się by skruszały. Pod wpływem bakterii fermentacyjnych powstają aminokwasy i kwas mlekowy, związki te nadają niepowtarzalny smak. Sfermentowany produkt miesza się z różnymi dodatkami - czosnek, papryka, cebula, marchew, gruszki, ostrygi, wodorosty morskie.
Kimchi to nie samodzielne danie, to dodatek do posiłków, zwłaszcza jako uzupełnienie ryżu.
Sława kimchi wiąże się z modą na zdrową żywność. Do niedawna ceniona była głownie za smak, obecnie gdy specjaliści od spraw żywienia radzą jeść jak najwięcej warzyw, doceniono także jej odżywcze wartości. Kapusta pekińska, rzodkiew, papryka posiadają dużo witamin, a pasty z owoców morza posiadają sporo białek, ostrygi to cenne źródło wapnia i żelaza.
Podobno istnieje ponad 100 odmian kimchi. Oprócz tego że róznią się składem to i niejednakowa bywa długość procesu fermentacji. Tajniki przygotowywania kimchi matki przekazują córkom. Oryginalna receptura jest dumą niejednej rodziny.
Obecnie przyrządzanie kiszonek w domu przestaje być praktyczne. Szklarnie dostarczają świeżych warzyw przez cały rok. Gotowe kimchi można kupić w każdym sklepie.
W dawnych czasach a i obecnie na wsiach, robi się zapasy kimchi na zimę. Prace rozpoczynają się pod koniec listopada do połowy grudnia. Gdy wielopokoleniowe rodziny mieszkały razem, przygotowanie zapasów na zimę wymagało przetworzenia nawet 100 główek kapusty. Bywało, że do danej rodziny schodzili się sąsiedzi, a potem wszyscy pomagali w następnym domu. Gotowe kiszonki przechowywano w wielkich ceramicznych garach.
Gdy jestem w Polsce i brakuje mi koreańskiej kimchi  przygotowuję ją w następujący sposób:
2 główki kapusty pekińskiej, 2 łyżki soli,1 litr zimnej wody, 0,5 litra ciepłej wody i przyprawy - posiekany czosnek, imbir, posiekana cebula suszona papryka, chili, 2 łyżki cukru,1 łyżka soli.
Kapustę pekińską przekroić na pół, zalać posoloną zimną wodą i zostawić na 2 dni. Po tym czasie kapustę wycisnąć, przyprawy zalać ciepła wodą, wymieszać i gotową mieszanką natrzeć liście kapusty, bardzo dokładnie wcierać. Kapustę zawinąć w kulkę i zostawić w pojemniku na 3 dni. W tym czasie kapusta kisi się i przechodzi przyprawami. Po trzech dniach można przełożyć do słoików, jeżeli się nie mieści pokroić. Po 5-6 dniach jest gotowa do spożycia.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna