poniedziałek, 9 listopada 2015

Kioto cz. IX - Kennin-ji


      Świątynia założona w 1202 roku przez mnicha Eisai Myoan. Eisai kształcił się w buddyjskim ośrodku na górze Hiei w Kioto. Dwukrotnie podróżował do Chin, gdzie poznał praktyki medytacji zen. Po powrocie do kraju ok. 1191 roku stworzył rinzai, pierwszą japońską szkołę zen.
Eisai Myoan nie tylko zaszczepił w Japonii budyzm rinzai zen, ale spopularyzował zieloną herbatę. Oczarowany dobroczynną mocą zielonej herbaty mnich eksperymentował stosując rożne metody uprawy i krzyżując sadzonki. Spisał księgę herbaty. Zmarł w 1215 roku i jest pochowany na terenie świątyni Kennin-ji.
Główne zabytki świątyni to:
- Chokushimon, brama pochodząca z okresu Kamakura
- herbaciarnia z 1587 roku
- sala główna z 1765 roku.
Z okazji 800 lecia świątyni w sali głównej został pomalowany sufit: Twin Dragons. Jest to dzieło Kozumi Junsaku.
Świątynia posiada trzy ogrody w stylu karesansui - ogrody suchego krajobrazu.
Japończycy niezwykłym szacunkiem darzą kamienie. Od wieków przemierzali góry, doliny w poszukiwaniu najciekawszych okazów, które trafiały do ogrodów suchego krajobrazu -karesansui, jako główny element. Te ascetyczne ogrody wywodziły się z miniaturowych kamiennych pejzaży prezentowanych na tacy, czyli bonseki. Wyjątkowy stosunek Japończyków do kamieni tłumaczy ich religia -shintoizm. Jedną z podstawowych cech wierzeń stanowi przekonanie, że we wszystkich rzeczach i przedmiotach mieszkają duchy, czyli kami. Siedzibą bóstw może być wodospad, drzewo, góra, kamień. Pojedyncze kamienie lub grupy skał obwiązywano liną ze słomy ryżowej, z której zwisały kawałki białego papieru. W ten sposób wyznaczano strefę sacrum.
Ogrody karesansui, to bez wątpienia jedna z wizytówek Japonii. To kompozycje z piasku i kamieni. Ogrody te nie były nastawione na wierne imitowanie natury, ich twórcy dążyli do uchwycenia jej wewnętrznej istoty, tajemnic, które w sobie kryją za pomocą niezwykle skromnych środków.
W ogrodach tych odnajdujemy m.in. mityczne Wyspy Nieśmiertelnych, przedstawiane w postaci grupy skał. Płaszczyzny zagrabionego piasku porównuje się do czystego spokojnego umysłu, podczas gdy kamienie to wszelkie zanieczyszczenia takie jak myśli i emocje. Istnieje wiele sposobów, na które można odczytać ogrody suchego krajobrazu ale ich uniwersalne piękno wykracza daleko poza ramy jakiś konkretnych znaczeń.
Więcej zdjęć...

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna